Úmrtí v první linii

Thomayerova nemocnice truchlí. Další zdravotnice podlehla Covid-19

Thomayerova nemocnice
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
29.4. 2020 20:00
Téma:

Jsou v první linii, v bezprostředním kontaktu s nakaženými. I přes ochranné pomůcky není jisté, že virus neohrozí i je. Ztráty na životech mezi zdravotníky budí největší obavy, mohly by totiž znamenat ohrožení celého zdravotnického systému, který v boji s novou pandemií potřebuje každý z nás.

Thomayerovou nemocnicí nyní zmítají rozpolcené pocity. Na jednu stranu radost z toho, že pro těžké případy onemocnění Covid-19 dostali v úterý konečně k dispozici japonský experimentální lék Favipiravir. Nemusejí tak jen bezmocně přihlížet utrpení, které provází akutní pacienty s těžkým průběhem onemocnění. V současné době je v Thomayerově nemocnici hospitalizováno celkem 25 Covid+ pacientů, nový lék ve středu dostal první z nich.

 

Radost ale kalí smutek, který zdravotníci drží za zemřelou kolegyni. 59letá sanitářka ve středu podlehla rozsáhlému zápalu plic, který zřejmě vyvolalo onemocnění Covid-19. Na to byla pozitivně testována. Informaci přinesl deník Blesk.

 

Sanitářka v nemocnici pracovala, po zjištění nákazy se stala jednou ze zdejších pacientek. Byla hospitalizována na Anesteziologicko-resuscitační klinice s rozsáhlým zápalem plic.

 

Kde se přesně nakazilo, se neví. Sanitářka pracovala na plicní klinice, mezi kolegy ani nikdo pozitivní není. Platí zde přísná bezpečnostní a hygienická opatření, personál užívá co možná nejvyšší stupeň ochrany, jsou pravidelně kontrolováni.

 

Mohla se nakazit i doma, podle informací Blesku byla pozitivně testována její spolubydlící.

 

 


Přesně před měsícem, 29. března, přitom bitvu s koronavirem prohrála další ze zdravotnic této nemocnice, zdravotní sestra Věra (†47), která pracovala na Jednotce intenzivní péče. Pečovala mimo jiné o nakaženého taxikáře, i od něj se mohla koronavirem nakazit.

 

Nemocí Covid-19 se ve světě nakazilo již přes tři miliony lidí. Podívejte se na reportáž:

 

TN.cz