8 mrtvých

"Ti lidé byli jako naše rodina." Starostka Vejprt promluvila o tragédii

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 19.1. 2020 20:03
Téma:

Starostka Vejprt Jitka Gavdunová popsala okolnosti tragického požáru v domově pro postižené osoby, při kterém zemřelo osm klientů. Vedení obce mělo s nimi blízký vztah. Šest zemřelých mělo dokonce město Vejprty jako opatrovníka.

"Klienty zařízení známe od dětství. Možná to někomu může připadat divný, ale jsou součástí naší obce, je to pro nás obrovská rána," řekla starostka Vejprt Jitka Gavdunová a poděkovala hasičům za pomoc.

 

Podle informací TV Nova začalo hořet v jedné z místností. "Příčina je předmětem spekulací. Údajně se už klienti v minulosti pokusili něco zapálit. Takže nevíme, mohlo se stát cokoliv," dodala starostka.

 


Jen dva ze zemřelých klientů měli jako opatrovníky uvedeny rodinné příslušníky. "O ty klienty, které zde máme umístěny, se rodiny zpravidla nestarají. Šest mrtvých mělo coby opatrovníky ustanoveno město Vejprty," dodala starostka.

 

"Musíme se nějak vyrovnat s tou obrovskou ztrátou," řekla Gavdunová. "Stýkali jsme se, jezdili jsme spolu na oslavy a podobně. Je to jako kdyby vám zemřel někdo z rodiny," zopakovala.

 

Domov je pro klienty vybaven i z hlediska požární ochrany. "Protipožární čidla byla umístěna pouze na toaletách, protože tam klienti chodí kouřit. V minulosti se nám stalo, že se klienti pokoušeli založit požár sami," prohlásila starostka.


Personál nemá podle starostky vše šanci ohlídat. "Je nás málo, nemáme kapacitu je šacovat. Bojujeme o každou pracovní sílu, třetina obyvatel města pracuje v Německu," dodala starostka.


Mezi zraněnými je jeden policista a také místostarosta, který vběhl do hořící budovy. "Nadýchal se kouře. Ti lidé pro něj byli jako rodina," zdůraznila znovu starostka s tím, že další dva lidé bojují v nemocnici o život.

 

V noci byli v místě dva lidé z personálu. "Jeden z nich už údajně připravoval snídani a přes protipožární dveře neslyšel, že hoří. Ti klienti se prostě udusili. Tragédie je to, že spali, nestihli zareagovat," dodala.

 

Záchranná služba potvrdila osm mrtvých. "Jeden ze zraněných je vkritickém stavu," řekl mluvčí záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.

TN.cz