Moravskoslezský kraj

Tichá smrt. Žena se otrávila oxidem uhelnatým, další je v kritickém stavu!

Otrava plynem
Zdroj: TN.cz
Ilustrační foto
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 10:33
7.2. 2020 10:02
Téma:

Tragédie se stala ve čtvrtek večer v Mořkově na Novojičínsku. Záchranáři vyráželi ke dvěma seniorkám, které se otrávily plynem. Jednu z žen se lékařům podařilo zachránit, druhá však otravě oxidem uhelnatým podlehla.

Na pomoc dvojici seniorek vyjížděli záchranáři z Nového Jičína a lékařská posádka rendez-vous z Frenštátu pod Radhoštěm. Středisko přijalo oznámení o možném ohrožení života ve čtvrtek kolem tři čtvrtě na šest odpoledne.

 

Když záchranáři dorazili na místo, čidla sloužící k odhalení přítomnosti oxidu uhelnatého jim okamžitě dala na vědomí, že byt je plný nebezpečného plynu. Toho se nadýchaly obě seniorky, které zdravotníci v bytě objevili. Jedné z nich už nebylo možné pomoci.

 

 

"Čidla detekující přítomnost oxidu uhelnatého, která mají záchranáři ve výbavě, začala týmům po vstupu do domu signalizovat přítomnost nebezpečného plynu. V prostorách se nacházely dvě ženy seniorského věku. (...) U osmdesátileté ženy zahájily posádky ZZS rozšířenou resuscitaci," řekl mluvčí záchranářů Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

 

Seniorku se zdravotníkům nakonec podařilo vzkřísit a znovu rozběhnout její srdce. V kritickém stavu ji převezli do nemocnice v Novém Jičíně na anesteziologicko-resuscitační oddělení.

 

 

Před nebezpečím, které oxid uhelnatý představuje, varují záchranáři, hasiči i policisté opakovaně. Tento nenápadný tichý zabiják má každoročně na svědomí několik životů. Nedráždivý plyn bez barvy a zápachu vzniká nedokonalým spalováním v uzavřených prostorách, tedy za omezeného přístupu vzduchu.

 

Obvyklým zdrojem úniku oxidu uhelnatého jsou plynové kotle nebo nedostatečně pročištěný komín, kvůli kterému se spaliny vrací zpět do místnosti. Často k otravě dochází v koupelnách s plynovými ohřívači vody.

 

 

Oxidem uhelnatým se také v polovině ledna přiotrávilo 11 lidí v motorestu v Jablonci nad Nisou. Jedna žena poté skončila v hyperbarické komoře. Podle informací hasičů byla příčinou úniku nebezpečného plynu závada na kotli.

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA o nebezpečí oxidu uhelnatého:

TN.cz