Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Skrytá nemoc

Tisíce Čechů nevědí, že mají žloutenku! Takhle ji poznáte

Zdroj: TV Nova

Hygienici varují před žloutenkou typu C, kterou se v Česku nedaří vymýtit. Podle odhadů ji má až padesát tisíc Čechů, kteří vůbec netuší, že jsou nakažení. Každoročně se nemoc projeví u zhruba tisícovky lidí.

Žloutenka typu C je skrytý zabiják. Nosí ji v těle desítky tisíc lidí a nemusí jít jen o drogově závislé nebo vězně. Člověk se může nakazit třeba při neodborně provedeném tetování, nechráněném pohlavním styku a dokonce i v nemocnici.

 

Virem, proti kterému není očkování, se nakazili už i dva zdravotníci z Jihomoravského kraje. "Nemoc je taková tajná, většina pacientů nemá žádné klinické příznaky a lékaři ani neuvažují o tom, že by mohli být nakažení," vysvětlil přednosta kliniky infekčních nemocí brněnské nemocnici Petr Husa.

 

Příznakem žloutenky typu C může být únava, tlaky v oblasti jater a zažívací potíže. Pacienti mají tmavou moč a šedou stolici, horečku, bolí je klouby nebo svaly a ztratili chuť k jídlu. Mezi symptomy patří i zežloutnutí pokožky a očního bělma.

 

Nemoc můžete přenášet, přestože žádné příznaky nemáte. Řada pacientů dostala virus do krve při transfuzi - do roku 1992 se totiž neprováděly krevní testy. Kromě pacientů po operaci se mohly nakazit třeba ženy v porodnici. 

 

 

Nemoc se může projevit klidně po desítkách let. Pokud má někdo podezření, praktický lékař snadno zjistí přítomnost viru z krevního odběru. "Dnes už máme léky, které zabírají na 98 procent pacientů," doplnil Husa.

 

Pokud se ale nemoc neléčí, pacient může skončit s cirhózou nebo rakovinou jater. Zhruba padesát tisíc obyvatel Česka netuší, že má virus v těle.

 

Josef Svoboda/epa TN.cz