Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ohrožení chudobou

Budou děti o hladu? Rodiče nemají peníze na školní obědy

Hladové dítě
Zdroj: Profimedia
Někteří rodiče nemají peníze na školní oběd ypro své děti - ilustrační foto

Tisíce českých rodin si nemůže dovolit platit dětem obědy. Žáci pak musí ve škole hladovět, což se negativně projevuje na jejich školních výsledcích. Až 3 500 dětem umožní letos společnost Women for Women chodit pravidelně na oběd do školní jídelny.

Nadace Women for Women, kterou řídí Ivana Tykač, manželka miliardáře Pavla Tykače, pomáhá financovat školní obědy dětem ze sociálně slabých rodin od roku 2013. V uplynulém školním roce sponzorovala obědy 2 092 dětem, na což potřebovala 5,24 milionů korun. Na problém upozornily úterní Lidové noviny.

 

Letos by se podle odhadu Ivany Tykač mohlo dostat na 3 500 dětí, které by díky příspěvkům z charitativního programu Obědy pro děti mohly přestat hladovět. "Držíme se při zemi, ale podle našeho optimistického odhadu by mohlo jít až o tolik dětí," řekla Lidovým novinám Ivana Tykač.

 

Peníze obecně prospěšná společnost Women for Women neposílá rodinám žáků ale přímo školám. Jsou to také pedagogové, kdo o příspěvek pro žáky může zažádat. Žáci musí splňovat několik kritérií. Rodiče se o ně musí starat a obědy neplatit výhradně proto, že si to nemohou dovolit. U takových dětí se předpokládá, že do školy nenosí ani svačiny a nemohou se účastnit školních aktivit. Rodina, pro kterou škola žádá o pomoc, musí být v takové situaci dlouhodobě a být bez vidiny brzkého zlepšení.

 

 

Průměrná cena školního oběda se pohybuje mezi 25 až 30 korunami v závislosti na věku dítěte. Rodiče si tak na školní obědy svých ratolesti musí vyhradit minimálně 500 korun měsíčně. Nejčastěji se do tíživé situace dostávají děti vychovávané samoživitelkami, kterým otec dětí neplatí alimenty, a děti ze sociálně vyloučených lokalit.

 

Hladovění se podle odborníků oslovených Lidovými novinami negativně projevuje na prospěchu dětí. Vedle toho mívají děti z chudých rodin i vyšší absence. Rodiče totiž dokonce na konci měsíce nemají peníze také na to, aby zaplatily dětem dopravu do školy.

vbo TN.cz