Smrtelné onemocnění

Tisíce lidí netuší, že mají vysoký tlak! Lékařka radí, jak to poznat

Téma:

Vysokým krevním tlakem trpí podle odhadů dva miliony Čechů, více než čtvrtina o tom ale netuší. Hypertenze přitom může způsobit infarkt, mrtvici nebo plicní embolii.

Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze je nejčastějším onemocněním kardiovaskulárního systému. Potýká se s ním asi pětina Čechů, řada z nich o tom ale ani netuší. Vysoký tlak totiž nebolí a pokud ho neodhalí lékař při vyšetření, může vést až k smrti.

 

Zpočátku se vysoký tlak projevuje nenápadnými příznaky, pokud však není léčen, může vést až k závažným komplikacím. Způsobuje například infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu nebo plicní embolii a postihuje také ledviny.

 

Lékaři mohou rozhodnout o nasazení léků na snížení krevního tlaku. Základem je ale zdravý životní styl včetně každodenního pohybu. Pacienti by měli také omezit kouření a alkohol a snaži se jíst zdravěji. I na stravu si ale musí dávat pozor - některé potraviny tlak zvyšují.

 

 

Co znamená vysoký krevní tlak? Jak moc vážné je toto onemocnění? Jaké může mít důsledky? Jak můžeme onemocnění předcházet? Jak zjistíme, že máme vysoký krevní tlak? Jak probíhá vyšetření krevního tlaku? Dá se zcela uzdravit?

 

Na tyto i další otázky odpovídala interní lékařka Markéta Hauzarová. Celý rozhovor najdete zde:

 

On-line rozhovor

Související témata:
epa TN.cz