Nezaměstnanost na Sokolovsku

Tisíce lidí přijdou o práci, varují starostové. Po vládě žádají pomoc

František Nyklas
František Nyklas
Publikováno 21. 5. 2020
Téma:

Tři desítky starostů ze Sokolovska na západě Čech varují před ekonomickým a sociálním kolapsem v regionu, který souvisí s pandemií koronaviru. O pomoc se obracejí na vládu, obávají se masivního propouštění.

Podle starosta Chodova Patrika Pizingera (HNHRM) je na Sokolovsku už teď nejvyšší nezaměstnanost v republice, pohybuje se na hranici pěti procent. V dopise adresovaném premiérovi Babišovi představitelé měst a obcí Sokolovska upozorňují, že v nadcházejících měsících má přijít v rámci útlumu těžby a zpracování uhlí o práci tisícovka lidí.

 

"My chceme vládu vyzvat k debatě nad tím, jak udržet práci na Sokolovsku alespoň na přechodnou dobu. Nechť vláda stanoví podmínky, za jakých nechá Sokolovskou uhelnou podnikat. Ale snažíme se využít jakékoli možnosti a Sokolovská uhelná je v tuto chvíli zaměstnavatelem, který ještě funguje," uvedl Pizinger.

 

 

 

Pomoc státu by mohla spočívat v tom, že bude například o tři roky odloženo uzavření plynárenské části ve Vřesové. Ta by měla ukončit činnost už v červenci letošního roku kvůli ztrátovosti v důsledku systému takzvaných emisních povolenek.

 

Současně s tím musí podle starostů nejen Sokolovsko, ale i celý Karlovarský kraj zcela neplánovaně čelit hrozbě zániku dalších tisícovek pracovních míst kvůli dopadům koronavirové pandemie. To hrozí například v lázeňství a turistickém ruchu.

epa TN.cz