manuál

Zdravotní potíže hlásí po covidu tisíce lidí! Můžou trvat i roky, varují lékaři

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
19.12. 2020 21:29
Téma:

Tisíce pacientů se po prodělání nemoci covid-19 potýkají s dlouhodobými zdravotními problémy. Podle odhadů lékařů u některých jedinců mohou přetrvávat dokonce i několik let. Česká pneumologická společnost proto ve spolupráci s praktickými lékaři a ministerstvem zdravotnictví připravuje manuál, který stanoví pravidla pro péči o pacienty s post-covidovým syndromem.

Čtyřiadvacetiletá Nikol prodělala covid před sedmi týdny. Trpěla nesnesitelnou bolestí hlavy a zažívacími problémy. S následky se potýká dodnes.

 

"Po té době, co jsem se vyléčila, tak další tři týdny jsem byla hodně unavená a ještě pořád jsem a fyzická zátěž je pro mě pořád dost náročná," popsala Nikol Trejbalová.

 

"Většinou to jsou lidé, kteří měli těžší průběh, měli zápal plic, se kterým se třeba léčili doma. Je to pro nás samozřejmě signál, že se pacientem máme zabývat," reagoval předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

 

A právě připravovaný manuál vnese pravidla do péče o ty, kteří nemoc covid-19 prodělali. Lékařům poradí, jaká vyšetření v jednotlivých případech provést.

 

Podle lékařů jsou nejčastěji postiženým orgánem po prodělání covidu-19 plíce. "Někdy stačí rentgen, záleží případ od případu, u některých pacientů je třeba dělat CT. Velmi vhodná je takzvaná plicní difúze, která ukáže, jak snadno funguje přenos kyslíku do plic toho člověka," vysvětlil přednosta plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Koblížek.

 

 

Manuál by mohl doporučit i postup při dlouhodobé ztrátě čichu a chuti, neurologických, kardiologických anebo třeba i psychických problémech pacienta.

 

"My se domníváme, že ten praktický lékař a pneumolog se třeba i zeptá na to, jestli člověk nemá třeba nějakou novou kožní vyrážku," doplnil Koblížek.

 

Manuál zřejmě bude k dispozici už začátkem příštího roku. Zatím by fungoval jako doporučení.

tn.cz / TV Nova