rasové nepokoje

Tisíce lidí ve Francii vyšly do ulic a demonstrovaly. Protestovali i Němci

Demonstrace ve Francii
Zdroj: Profimedia
Tisíce lidí vyšly v sobotu ve Francii do ulic
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
19.7. 2020 8:22
Téma:

Tisíce lidí se v sobotu shromáždily ve Francii ve městě nedaleko Paříže, aby si připomněly čtyři roky od smrti Adamy Traorého. Demonstranti protestovali proti policejnímu násilí a rasismu. Protesty o víkendu probíhaly i v sousedním Německu.

Ve francouzském departmerntu Val-d'Oise nedaleko Paříže v sobotu vyšly do ulic tisíce lidí, aby protestovali na památku výročí čtyř let od smrti černocha Adamy Traorého, který zemřel na policejní stanici. Dav pochodoval s transparenty, které hlásily heslo "žádná spravedlnost, žádný mír." 

 

Lidé si nesli nejen fotografie Traorého, ale i George Floyda, kvůli jehož smrti vypukly ve Spojených státech masivní demonstrace proti policejnímu násilí a rasismu, které se přelily do dalších zemí napříč celým světem. Případ Traorého se stal podobně jako ten Floydův symbolem kampaně proti diskriminaci a policejnímu násilí ve Francii.

 

 

"Žádný člověk by neměl zemřít takovým způsobem," prohlásila na sobotním shromáždění jeho sestra Assa, která po celé čtyři roky usiluje o vyřešení případu. Okolo smrti jejího bratra stále panují nejasnosti. Z jeho úmrtí nebyl nikdo obviněn a případ je stále otevřený.

 

I v Německu v sobotu proběhly demonstrace. Dav zhruba 1500 demonstrantů pochodoval ulicemi hlavního města Berlína a skandoval, že "rasismus zabíjí". I oni v rámci svých protestů odsuzovali policejní brutalitu. Vzhledem ke stále platným opatřením kvůli koronaviru v Německu museli demonstranti dodržovat odstupy a mnozí z nich na sobě měli i roušky.

Související témata:
TN.cz