Přesvědčí prezidenta?

Tisíce Poláků vyšly do ulic! Nelíbí se jim reforma Nejvyššího soudu

Téma:

Desetitisíce lidí po celém Polsku vyšly do ulic a protestují proti kritizované reformě Nejvyššího soudu, o které se mluví jako o konci demokracie. Zákon už prošel i Senátem a jediný, kdo ho ještě může zastavit, předtím, než vstoupí v platnost, je polský prezident.

Desetitisíce Poláků doufají, že se jim společnými silami podaří přesvědčit prezidenta Dudu, aby zachránil demokracii v zemi. Podle protestujících, opozice, Evropské unie i světových médií Polsko reorganizací Nejvyššího soudu ohrožuje nezávislost soudnictví a odklání se od západních hodnot.

 

V sobotu zákon schválili polští senátoři. 55 hlasovalo pro, 23 proti. Reforma prošla i přes několik dní trvající mohutné protesty v Polsku a také přes varování Evropské komise, která Polsku pohrozila sankcemi.

 

"Neznamená to, že všechny ty protesty a boje neměly význam. Zajisté zanechají stopu. Mobilizace lidí, především mladých, je enormní. Je to něco, na čem by se mělo v budoucnu stavět a co by mělo chránit právo a demokracii v Polsku," uvedl polský opoziční politik Bogdan Borusewicz.

 

 

Pokud zákon podepíše prezident Andrzej Duda, bude moci ministr spravedlnosti poslat soudce nejvyššího soudu do penze a na jejich místa sám dosadit nové. Nejvyšší soud by pak měl možnost prohlásit za neplatné volby, pokud by je nevyhrála vládnoucí strana Právo a spravedlnost.

 

Krajně pravicová populistická stana vyhrála v roce 2015 parlamentní i prezidentské volby. Má většinu v obou komorách parlamentu.

Ema Klementová/epa TN.cz