Štědrý den v zahraničí

Tisíce poutníků dorazily do Betléma, lidé slaví Vánoce téměř po celém světě

Darja Stomatová
Darja Stomatová
Aktualizováno 24.12. 2019 19:49
Téma:

Vánoce v úterý slaví křesťané po celém světě. Tisíce poutníků dorazily do Betléma, aby si připomněly narození Ježíše Krista. Papež František pak ve večerních hodinách odslouží vánoční mši v chrámu svatého Petra ve Vatikánu.

Opět končí dlouhé a vzrušující čekání. Přišly Vánoce. Přípravy jsou dokončeny a nastal čas potěšit lidi po celém světě. Santa Klaus, který je ikonou anglosaských Vánoc, nasedá na své sáně a opouští vesničku Rovaniemi ve finské provincii Laponsko. Na cestu tomuto tlouštíkovi s bílým vousem mávají zvědaví návštěvníci a vesničkou zní vánoční koledy. Santu čeká perná noc, po celém světě musí doručit vánoční dárečky. V předvánočním čase do Rovaniemi denně připutuje na 30 tisíc dopisů s přáními.

 

Nadílka dorazila i do australského městečka Balmoral v Novém Jižním Walesu, které po dobu několika měsíců ničí rozsáhlé požáry. Mnozí přišli o všechno. Dárky, na které se pro obyvatele i požárníky složili členové místní komunity, dojali dobrovolného hasiče Andrewa Johnstona k slzám. On sám totiž pro svou téměř roční dcerku dárečky nakoupit nestihl.

 

"Snažili jsme se zachránit lidem jejich domovy. Jak vidíte, v kůlně máme věci, které jsme dostali pro všechny. Chceme se ujistit, že mají všechno. Lidé ztratili své domovy, svůj majetek. Duch komunity je ale úžasný! Je úplně všude," popsal Johnston.

 

Na americké vojenské základny v Sýrii dorazila vánoční atmosféra. Speciální vrtulník v rámci mise "Holiday Express" doručil vojákům punčochy plné dárků a první dáma Spojených států amerických v předvánočním přání poděkovala vojákům za jejich službu.

 

 

"Modlíme se za všechny vojáky, kteří slouží v zahraničí a o vánočních svátcích nebudou doma. Náš národ je s vámi a děkuje vám za oběti, které činíte, abyste zachovali naše bezpečí," zveřejnila Trumpová.

 

Domů do Buckinghamského paláce se v úterý vrátil princ Philip. Manžel královny Alžběty II. byl v pátek přijat do londýnské nemocnice na pozorování. Královská rodina vánoční svátky stráví společně v rodinném kruhu. Podle tradice královna Alžběta II. na Boží hod vánoční pronese projev v celostátní televizi. Buckinghamský palác z něj zveřejnil úryvek, britská panovnice vyzve národ ke smíření. Letošní rok rozdělily Brity hlavně spory kolem odchodu z Evropské unie.
 

tn.cz / TV Nova