Hromadná žaloba

Tisíce turistů žalují Rakousko, při lyžování se tam nakazili koronavirem

Koronavirus na horách - ilustrační foto
Zdroj: TN.cz, Getty Images
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
23.9. 2020 9:37
Téma:

Tisíce turistů, kteří se na začátku roku v lyžařské středisku Ischgl nakazili koronavirem, ve středu zažalují Rakousko. Podle Sdružení na ochranu spotřebitelů (VKI), kterému se přihlásilo přes 6000 tehdy poškozených lyžařů, totiž úřady na počínající epidemii nezareagovaly dostatečně včas.

Turisté z Německa, Rakouska nebo Švýcarska, kteří se v Ischglu během února a března nakazili, hodlají zažalovat nejenom Rakousko, ale i jeho spolkovou zemi Tyrolsko. Před soudem je zastoupí právě Sdružení na ochranu spotřebitelů. 

 

Návrh žaloby během středy dostane vídeňský krajský soud. Sdružení bude pro infikované lyžaře požadovat náhradu přímé škody i následně vzniklé škody, píše německý portál bild.de.

 

Sdružení se do konce srpna přihlásilo přes 6000 turistů z Tyrolska, kde na začátku koronavirové krize trávili dovolenou. Trestní řízení se prý bude týkat asi tisícovky lidí. Jsou mezi nimi i takoví, kteří nemoci Covid-19 podlehli, anebo kvůli těžkému průběhu a rekonvalescenci nemohli pracovat a přišli o zdroj příjmů.

 

 

Anketa

Byli jste na začátku roku lyžovat v Rakousku?

Hlasovalo 224 lidí.

Úřady podle žaloby na šíření nákazy nereagovaly včas a přijatá opatření byla nedostačující. Ischgl se stal epicentrem, ze kterého se koronavirus dostal do 45 dalších zemí. Vypuknutí epidemie však tehdy nepřehlížely jen příslušné orgány nebo majitelé podniků, ale i samotní lyžaři, kteří bary či restaurace v hojných počtech navštěvovali.

 

Nejde o zdaleka první žalobu, desítky až stovky turistů hnaly už na konci března k soudům samotné lyžařské středisko.

 

Ischgl byl původně malou a chudou vesnicí, v posledních desetiletích se ale stal nejmodernějším střediskem v Rakousku. Lyžování si tam nenechávají ujít ani celebrity.

TN.cz