záchrana života

Nečekaný nález: Při vyšetřeních žaludku čekal indické lékaře šok

Žena měla v žaludku 1,3 kilogramu vlasů, můž přes 7 kilogramů kovu
Zdroj: Profimedia
Téma:

Lékaři se často setkávají s celou řadou případů, které šokují i je samé. Stejně tomu bylo i u dvou lidí, kteří kvůli psychickým problémům požívali něco, co jejich žaludek nedokázal zpracovat. U mladé ženy šlo o ohromné množství nestrávených vlasů. Ve druhém případě zase muži z žaludku vyoperovali kilogramy železných předmětů.

Mladá Suman Prasadová (25) z Indie nedávno porodila první dítě, lékařům v nemocnici Maharaja Yashwantrao v indickém městě Indaur si ale stále stěžovala na bolest břicha. Poslali ji proto na CT a čekal je velký šok.

 

V ženině žaludku totiž objevili ohromný smotek (trichobezoár) nestrávených vlasů, které se jí v těle musely hromadit dlouhou dobu. Chuchvalec měl přes 1,3 kilogramu a kdyby ho lékaři neodstranili, pravděpodobně by ji v budoucnu ohrožoval na životě.

 

Mladá Indka podle všeho trpí velmi vzácným onemocněním, které se označuje jako Rapunzel syndrome (překl.: Syndrom Zlatovlásky). Je to onemocnění, při kterém si podle lékařského slovníku lidé trhají vlastní vlasy (trichotilománie) a následně je polykají (trichofágie).

 

Dalším šokem byl pro lékaře muž (35), kterého kvůli otravě z jídla hospitalizovali v nemocnici v Satne. Lékaři ho endoskopicky vyšetřili. To, co objevili, by čekal málokdo. V žaludku objevili stovky mincí, hřebíky, tucty žiletek, kusy skla a kamení.

 

Okamžitě proto přistoupili k operaci. Z žaludku nakonec podle portálu Dailymail vyndali cizí předměty vážící 7,5 kilogramů, mezi nimi bylo neuvěřitelných 263 mincí a 1,5 kilogramu hřebíků.

 

GALERIE: Lékaři vyndali ženě z žaludku přes kilo vlasů, muži kila železa

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Muž měl v žaludku několik kilogramů železa

 

Lékaři neváhali ani chvíli. "Operace přišla v poslední chvíli, protože některé hřebíky už postoupily a propíchly pacientovi břicho a způsobily krvácení," přiblížil Dailymail svědectví jednoho z doktorů.

 

 

Khan podle rodiny trpěl v poslední době psychickými problémy, které řešil pojídáním kovových předmětů. Na bolesti si stěžoval dlouhé tři měsíce.

klma TN.cz