Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Omyl aerolinek

'To je vtip?' ptali se cestující. Místo Düsseldorfu přistáli v Edinburghu

Letadlo British Airways
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Letadlo britských aerolinek přistálo omylem ve skotském Edinburghu namísto německém Düsseldorfu, kam mířilo. Mohla za to chyba v letovém řádu. Cestující si vše uvědomili, až ve chvíli, kdy jim posádka oznámila "vítejte v Edinburghu".

Šok zažili v pondělí pasažéři, kteří cestovali v letadle British Airlines (BA), mířícího z Londýna do Düsseldorfu. Místo v německém městě se ale ocitli v Edinburghu. Aerolinky neuvedly, kolik cestujících na palubě letadla bylo, podle BA ale nebylo ohroženo jejich zdraví.

 

"Omluvili jsme se zákazníkům za narušení jejich cesty a budeme je individuálně kontaktovat," citoval britské aerolinky portál BBC. Podle nich mohla za chybu německá letecká společnost WDL, která zřejmě zadala špatný letový plán. Ta teď zjišťuje, jak se takový omyl mohl stát.

 

Podle British Airways letěl v neděli stejný stroj, jaký měl zamířit do Düsseldorfu, naposledy do Edinburghu a zaměstnanec WDL pravděpodobně omylem zkopíroval tento let i na další den. Posádka pak v letovém plánu viděla cestu do Edinburghu, a tak se pouze řídila danými pokyny.

 

 

"Cestující jsme dopravili letem číslo BA3271 do Düsseldorfu s nedobrovolnou zastávkou v Edinburghu," popsala společnost WDL. Zatím není jasné, jestli pasažéři budou moci žádat o nějaké odškodnění. V Edinburghu strávili uzavřeni v letadle asi dvě a půl hodiny, než se vydali do vysněného cíle.

 

Cestující podle jedné z nich, Sophie Cookeové, považovali první hlášení posádky o tom, že letadlo směřuje do Edinburghu, za vtip. Až poté, co opravdu přistáli ve skotském městě, jim vše došlo. V tu chvíli si chybu zřejmě uvědomil také pilot a zbytek posádky.

 

"Pilot řekl cestujícím, aby zvedli ruku, pokud chtěli do Düsseldorfu. Všichni ruku zvedli. Pilot nato prohlásil, že netuší, jak se něco takového mohlo stát. Řekl, že to se mu dosud nestalo a že posádka se snaží přijít na to, co dělat," popsala Cookeová.

 

 

Z britských aerolinek si pak na twitteru vystřelil jejich konkurent, irská letecká společnost RyanAir. "Hej, British Airways, máme pro vás dárek," uvedl a přiložil fotografii učebnice nazvané "Zeměpis pro hlupáky".

 

epa TN.cz