Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 6. 2018
Globální mírový index

Tohle jsou nejklidnější státy světa! Česko je překvapením žebříčku

Bitva o Mosul
Zdroj: Profimedia
Nejméně mírovou zemí je Sýrie (archivní foto)

Svět je stále neklidnější. Počet uprchlíků dosáhl rekordu, naopak je čím dál více konfliktů a politického teroru, což se projevuje i v ekonomice. Evropa je obecně považována za mírovou, Česko se dostalo na skvělou 7. příčku.

Mír ve světě klesl od začátku měření před 12 lety na historické minimum. Přibývá ozbrojených konfliktů, teroristických útoků, politické nestability, krizí a kriminality. Na dosavadním maximu je počet uprchlíků - ustálil se na procentu celkové populace.

 

Nejklidnější zemí se podle globálního mírového indexu, který na rozdíl od jiných není založen jen na válečných statistikách, stal Island. Následuje Nový Zéland, Rakousko, Portugalsko, Dánsko, Kanada a Česko, které se vyšplhalo na 7. místo.

 

 

Naopak nejméně mírové státy jsou Sýrie, Afghánistán, Jižní Súdán, Irák a Somálsko, kde dlouhodobě zuří ozbrojené boje. Dohromady globální mírový index bere v potaz situaci ve 163 zemích, poté sleduje i jednotlivé oblasti.

 

Evropa, potažmo Evropská unie byla vyhodnocena jako nejklidnější region světa. I tady se ale situace zhoršuje a narůstá kriminalita, politický teror a napětí. Zvyšuje se také počet uprchlíků, kteří na starý kontinent stále proudí.

epa TN.cz
Reklama