VIDEO

Tohle není Měsíc! Oblohu nad Británií ozářila ohromná koule

Jasný bolid na Devonem
Zdroj: Dawlish Beach/Reprofoto
Téma:

To, co vidíte, není Měsíc, ale jasný bolid, který minulý čtvrtek rozzářil oblohu nad britským hrabstvím Devon. Ohnivá koule byla natolik jasná, že ji spatřili lidé až z Francie. Britská agentura zaznamenávající podobné události přijala neobvykle mnoho hlášení o spatření tohoto meteoru.

V noci 1. června lidé mohli sledovat přelet Mezinárodní vesmírné stanice přes Británii, jedná se o velmi populární událost mezi veřejností a amatérskými astronomy. Té noci se ale objevilo také něco dalšího.

 

Jen několik minut po půlnoci přijala ogranizace UK Meteor Network, která se zabývá monitorovánín přeletů vesmírných těles na Británií, neobvyklé množství svědectví o přeletu velmi jasného meteoru, vidět byl od Nottinghamu až po Guernsey, přišly ale také zprávy o tom, že ho spatřili až z francouzského pobřeží.

 

Celý okamžik naštěstí zachytila kamera na pláži Dawlish, na záběrech jde krásně vidět, jak jasný bolid ozáří nejen oblohu, ale také rozsvítí vodní hladinu a blízké okolí. Bolid je název pro velmi jasný meteor, který je jasnější než Venuše.

 

 

Bolid září kvůli vysoké rychlosti a tření vzduchu v pozemské atmosféře, hmota se při průletu zahřívá a odpařuje, některé větší bolidy mohou následně vybuchnout.

 

 

Nejvíce padajících hvězd můžeme vidět zejména při průletu meteorickými roji, nejbližší jsou nyní Perseidy, které se začnou objevovat 18. července, nejlépe budou vidět 12. srpna, kdy se jich na obloze může objevit až 100 za hodinu, s největší pravděpodobností ale nebudou takhle jasné.
 

klma TN.cz