Prý šlo o experiment

Tohle SÚKL nezvládl: na twitteru urážel lékárníky kvůli eReceptům!

Lékárnice s receptem
Zdroj: Profimedia
Téma:

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) naprosto nezvládl komunikaci na sociální síti twitter. Po poznámce jedné z lékárnic, že kvůli výpadku elektřiny nefunguje vydávání eReceptů, začal SÚKL odpovídat ironicky a arogantně a naštval tím nejednoho z diskutujících. Ústav se za své chování dosud neomluvil.

Kauza začala nedělním statusem lékárnice Heleny Slámové, která si stěžovala na nemožnost vydat pacientovi lék, když v lékárně vypadne proud a internetové připojení. "Jak mám prosím řešit výdej ATB pro plačící dítě s horečkou v takové situaci? Že to má máma zkusit později? Není zajištěná základní zdravotní péče," napsala lékárnice a svůj tweet směřovala přímo na SÚKL a ministerstvo zdravotnictví. Zmínila, že neexistuje fungující legální možnost, jak pacientovi vydat lék.


SÚKL se proti tomu ještě relativně slušně ohradil tím, že existuje náhradní řešení v podobě mobilní aplikace pro lékárníky. Poté ale spustil arogantní a ironický tón komunikace.

 

 

"Ale tak jistěže prát se dá na valše, vařit na kamnech a koupat se v lavoru. To je asi tak stejná logika s ohledem na to, jaký se píše rok," odpověděl ústav na dotaz jiné lékárnice, jestli existuje zákonný důvod, aby lékárník musel při výkonu povolání používat mobilní telefon. A šokoval i dál: "Pacient si jistě rád vybere lékárnu, kde mu vydají léky. To je zákon jménem demokracie."

 


Do diskuze se zapojil i bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček: "Neuvěřitelný způsob komunikace státní instituce!!!" A další komentující se přidávali. "Co to plácáte za nesmysly? Asi to horko," napsal SÚKLu jeden z uživatelů. "Kdo tam sedí na tom SÚKLu? Není to nějaký fake účet Ovčáčka?" rýpnul si další s narážkou na kontroverzní styl komunikace hradního mluvčího.

 


Ústav se v pondělí snažil nevhodné komentáře vysvětlit. "Napadl nás experiment. Uznáváme, že celkem riskantní. Nastavit pomyslné zrcadlo a reagovat podobně, byť ve slušnosti. Jednoduše jsme chtěli, aby všichni viděli, jak nepříjemné je, když je někdo asertivní, ironický a že je těžké nechat si to líbit a jen s úsměvem děkovat na dotazy," napsal.

 


Svádění zvláštního stylu komunikace na experiment ale vyvolalo mezi uživateli spíš vlnu posměchu. "Promiňte, ale hloupější výmluvu, obhajující vlastní selhání, jsem dlouho neslyšela," neubránila se komentáři jedna z uživatelek twitteru. Nebyla jediná:

 


SÚKL v dalším statusu vysvětlil, že s pondělkem se vrací, alespoň písemně, ke komunikaci vlastní státní instituci, která podle něj neprobíhá na sítích. Lékárníky proto odkázal pro řešení problémů na e-mail. Redakce TN.cz už proto oslovila tiskové oddělení SÚKLu s dotazem na oficiální vyjádření, ústav však prozatím neodpověděl. Pokud se tak stane, doplníme jeho vyjádření do tohoto článku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

nor TN.cz