NEJSTE ZÁVISLÍ?

Tohle udělá s tělem měsíc bez alkoholu! Nepijete příliš? TEST

Opilá žena
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Přes milion lidí v Česku pije víc, než je zdrávo. Češi se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) řadí ve spotřebě čistého lihu na osobu na třetí místo. Víc pijí už jen v Litvě a Moldavsku. Nadměrné pití alkoholu přitom vede k celé řadě zdravotních problémů.

Prověřit vztah lidí k alkoholu a změnit zaběhlé návyky chce sedmý ročník akce Suchej únor. Pravidla jsou jednoduchá - celý měsíc si nedat ani kapku alkoholu. "Vysoká rizika spojená s pitím alkoholu se v ČR objevují u více než milionu lidí. To je zhruba 15 % dospělé populace. V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem,“ popisuje situaci s alkoholem v Česku Michal Miovský z Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

Průměrný Čech vypije podle WHO 14,4 litrů čistého lihu za rok. Poměr ve spotřebě mezi muži a ženami zůstává zhruba 4:1, to je 23,2 litrů u mužů a 6,1 litrů u žen. "Závislost není jediný možný problém. Spolu s dalšími faktory způsobuje nadměrné pití závažné zdravotní komplikace. Například onkologické choroby nebo psychické poruchy. Léčba těchto onemocnění je následně extrémně nákladná, a ne vždy se žádoucím výsledkem," vysvětluje Denisa Kalousková, marketingová ředitelka Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

 

Co se děje s tělem, když je měsíc bez alkoholu

Měsíc bez alkoholu přináší celou řadu benefitů. "Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se proměňuje i vnější vzhled," vysvětluje Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.

 

 

Pokud vydržíte 28 dní nepít alkohol, můžete se těšit na:

pocit fyzické svěžesti

zlepšení nálady

zlepšení kognitivních schopností (paměť, pozornost)

zlepšení fyzického stavu a fyzické výkonnosti

zlepšení trávení

zlepšení spánku

lepší uspokojení z partnerských i mezilidských vztahů

více času na koníčky a osobní záliby

 

Na webu suchejunor.cz si také můžete otestovat, jestli nepijete přes čáru. Zodpovědět pár jednoduchých otázek vám nezabere víc jak tři minuty. A hned budete vědět, jak na tom jste! Test najdete TADY.

Související témata:
mom TN.cz