Novela zákona

Dvě piva pro cyklisty a vodáky. Většina zákonodárců je proti

Téma:

Bouřlivé diskuse způsobila ve Sněmovně novela zákona o vnitrozemské plavbě a silničním provozu, kterou si mezi sebou poslanci a senátoři přehazují jako horký brambor. Prolomení nulové tolerance alkoholu pro vodáky chce Senát rozšířit i na cyklisty. Nově by tak mohli mít vodáci i cyklisté v krvi až půl promile alkoholu. S tím ale nesouhlasí někteří poslanci.

Dvě desetistupňová piva - tolik by nově mohli vypít vodáci mimo hlavní plavební toky a také cyklisté na cyklostezkách a silnicích třetí třídy. Dosud hrozila vodákům pokuta až 100 tisíc. To chtěli změnit Piráti, senátoři pak k poslanecké novele připojili zrušení nulové tolerance alkoholu pro cyklisty. A právě otázka cyklistů rozdělila Sněmovnu.


"Klub hnutí ANO by se měl postavit proti tomu rozšíření Senátu a potvrdit původní verzi zákona," řekl předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). "Když se podíváme na různé vědecké analýzy, tak už jedno dokonce dvě piva znamenají nekoordinaci těch pohybů," dodal šéf sociálnědemokratických poslanců Jan Chvojka.

 

"Nulová tolerance zatím je a bude i nadále platit," řekl poslanec KSČM Leo Luzar. Zatímco u vládní koalice včetně KSČM panuje shoda, opozice jednotná není. "My bychom v tomhle případě určitě byli pro tu nízkou toleranci," tvdí místopředseda ODS Martin Kupka.

 

"Jsme i pro toleranci cyklistů, u vodáků a cyklistů chceme zkusit, co to udělá," dodal náměstek Petr Gazdík (STAN).). "V klubu KDU - ČSL převládá většinový názor nepodpořit tento návrh," řekl místopředseda Jan Bartošek (KDU - ČSL). "Tento návrh podpoříme jako klub a já ho podpořím i jako lékař," dodal poslanec Vlastimil Válek (TOP 09).

 

 

Žádné doporučení pak svým poslancům nedali kluby Pirátů a SPD. "U senátní verze máme volné hlasování, v případě, že bude zamítnuta a bude se hlasovat o sněmovní verzi, tak tu podpoříme," řekl šéf SPD Tomio Okamura.

 

"Náš klub má volné hlasování, někteří podpoří i cyklisty, kupříkladu já ano, nicméně předpokládám, že cyklisti neprojdou," dodal poslanec Lukáš Bartoň (Piráti).

 

Vypadá to tedy, že senátní návrh Sněmovnou neprojde. Proti je 118 zákonodárců. Poslanci očekávají, že budou o novele hlasovat na příští schůzi Poslanecké sněmovny, která začíná 9. července.

Související témata:
mik TN.cz