anketa PROMLUVIL O VÝKUPNÉM

TOP 09 chce Zemanovu hlavu! "Když neskončí, zažalujeme ho!"

Miloš Zeman - 2
Zdroj: Profimedia
Měl by Miloš Zeman skončit jako prezident Česka? Ilustrační foto
Téma:

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek vyzval prezidenta Miloš Zemana k rezignaci. Prezident je terčem kritiky kvůli potvrzení informace o výkupném pro únosce českých dívek Hanky a Tonči.

Za neomluvitelná, nešťastná nebo nebezpečná označili dnes vládní i opoziční politici vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který potvrdil, že Česko zaplatilo výkupné za unesené Češky v Pákistánu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyjádření v oblasti národní bezpečnosti nikomu a ničemu nepomůže. Podle prvního místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška by měl prezident odstoupit, v opačném případě na něj chce podat ústavní žalobu.

 

Prezident Zeman se hájil tím, že pouze citoval informace dostupné z veřejných zdrojů.

 

Anketa

Měl by prezident Miloš Zeman rezignovat na svou funkci?

Hlasovalo 11273 lidí.

 

Zeman informaci o výkupném za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, které byly uneseny v Pákistánu, potvrdil dnes při setkání s občany Kornatic na Rokycansku. "Pokud vím tak 150 (milionů korun), ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné," řekl Zeman na otázku, co říká na informace týdeníku Respekt, že Česko zaplatilo za unesené 145 milionů korun.

 

 

"Zastávám zásadu, že politici by měli problémy řešit, ne je komentovat způsobem, který v oblasti národní bezpečnosti nikomu a ničemu nepomůže," napsal Sobotka ČTK v reakci na Zemanova slova.

 

Místopředseda TOP 09 Ženíšek si myslí, že by Zeman měl odstoupit. Pokud tak neučiní, chce na Zemana podat ústavní žalobu pro velezradu, na kterou už začíná sbírat podpisy. "Prezident rozjíždí další kolo reality show, kde hrají hlavní roli informace, které mají zůstat tajné. Podle mého názoru naprosto záměrně ohrožuje bezpečnost ČR," řekl novinářům.

 

Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou Zemanova slova děsivá a neomluvitelná. Prezident může povzbudit k únosům českých občanů. "To je zoufalá situace, která by měla děsit každého občana, není možné, aby odpovědní ústavní činitelé zveřejňovali informace, které jsou v každé zemi tajné," řekl Fiala novinářům ve Sněmovně.

 

 

Zeman podle Fialy stejně jako vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) selhává v zahraničněpolitických a bezpečnostních otázkách. Demokraticky zvolení politici by podle něj měli disponovat určitou inteligencí a unést odpovědnost. "Jestli této odpovědnosti někdo není schopen dostát, nemá v této funkci co dělat," řekl.

 

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek považuje situace, když politici komentují utajované informace, za nestandardní a nešťastné. Již ve středu prohlásil, že informace týdeníku Respekt o výkupném není správná. "Já trvám na tom, co jsem řekl, je to pravda, a víc to komentovat nebudu," řekl dnes.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zeman, sprosťárny a Dana Morávková

Kate Zemanová slaví narozeniny! Kolik je této divošce?

TN.cz