nová poslankyně

TOP 09 už má náhradu za Feriho. Mandátu se ujme Olga Sommerová

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Bára Divišová
Aktualizováno 12:53
27.5. 2021 12:43
Téma:

Dominika Feriho (TOP 09), který se vzdal poslaneckého mandátu poté, co ho několik dívek nařklo ze sexuálního nátlaku, nahradí dokumentaristka Olga Sommerová, členka Liberálně ekologické strany. Ve Sněmovně se chce věnovat především otázce kultury.

Filmová dokumentaristka Olga Sommerová se mandátu po Dominiku Ferim ujme 1. června. Místopředsedkyně Liberálně ekologické strany (LES) kandidovala na pražské kandidátce TOP 09 ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Jako poslankyně se chce věnovat především otázkám kultury.

 

"Jsem přesvědčena o tom, že hlas paní Olgy Sommerové bude slyšet zejména ve chvílích, kdy se budou poslanci zabývat budoucností České televize a smyslem veřejnoprávních médií. Vím, že v této oblasti zastává stejné hodnoty jako TOP 09. Paní Sommerovou tímto ve Sněmovně vítám a přeji ji během výkonu mandátu vše dobré," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

 

Sommerová mimo jiné směřuje svou pozornost k obhajobě demokracie a postavení žen ve společnosti. "Přechod z náměstí a demonstrací proti vládě do Poslanecké sněmovny a hlasování o vyslovení nedůvěře vládě bude vyvrcholením mé občanské angažovanosti," nechala se slyšet.

 

"Před čtyřmi lety jsem kandidovala za Liberálně ekologickou stranu, která už při vzniku před osmi lety varovala před nebezpečím mocenských, politických i ekonomických zájmů současného Ruska a vyzývala k odklonu od fosilních paliv a řešení klimatické krize. Vývoj nám dal za pravdu," dodala.

 

 

 

Dominik Feri oznámil plán rezignovat v úterý po tom, co weby Deník N a Alarm zveřejnily výpovědi studentek, které ho obviňují ze sexuálního násilí. Jeho chováním se bude zabývat i akademický Senát Právnické fakulty Karlovy univerzity.

 

Některé studentky i členové akademického senátu totiž tvrdí, že o nevhodném chování Dominika Feriho se na půdě Právnické fakulty vědělo, ale nikdo ho neřešil. Dominik Feri se vzdal i pozice čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU. Kdo jeho místo obsadí, zatím není jasné.

 

Podle Vlastimila Válka, stranického kolegy Feriho, je jeho rezignace pro TOP 09 ztrátou. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz