Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

reakce na kandidaturu

Topolánek prezidentem? Špatný vtip! Tohle o něm řekli konkurenti

Mirek Topolánek je dalším kandidátem na prezidenta. Podařilo se mu sehnat potřebných deset senátorských podpisů. Jenže zatímco jedni jsou Topolánkovou kandidaturou nadšení, jiní nemohou bývalému premiérovi přijít na jméno.

Svůj úmysl ucházet se o post prezidenta ohlásil bývalý premiér a expředseda ODS v neděli. "Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta a začal jsem shánět podpisy. To rozhodnutí u mě osobně dávno padlo," vysvětlil Topolánek. Oslovit chtěl pět senátních klubů a už v pondělí ráno bylo jasné, že byl úspěšný.  

 

Na Topolánkovu kandidaturu okamžitě začali reagovat další uchazeči o Hrad i lídři politických stran. Podle Jiřího Drahoše je to špatný vtip. "Klaus a Zeman, nejdřív premiéři, pak prezidenti. A teď nás zachraňuje další bývalý premiér. Není těch politických comebacků nějak mnoho?" ptal se na na twitteru.

 

Podobně reagoval i další prezidentský kandidát - lékař a aktivista Marek Hilšer. Tomu vadí Topolánkova kontroverzní minulost.

 

 

Nadšený kandidaturou není ani lídr Pirátů Ivan Bartoš. "Pan Topolánek rozhodně není mým favoritem na prezidenta už z historie," řekl Bartoš v televizi Prima.

 

 

Naopak předseda ODS Petr Fiala Topolánkovu kandidaturu vítá. Jestli ale strana svého bývalého předsedu podpoří, nechtěl zatím komentovat. 

 

A k Topolánkovu záměru ucházet se o Hrad se pozitivně vyjádřil také šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. "Do hry vstoupil kandidát, který se může prezentovat prokazatelnými zkušenostmi nejenom premiéra, ale i respektovaného předsedy Rady Evropské unie, což jsou zkušenosti, které jeho soupeři nemají," řekl Kalousek ČTK.

 

Michal Horáček se zase snažil vůči bývalému vrcholnému politikovi vymezit.

 

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se v reakci pro ČTK omezil pouze na uznání Topolánkova práva kandidovat.

 

 

Topolánek doplnil devět kandidátů, kteří už předložili nebo ohlásili odevzdání řádné nominace pro lednovou volbu hlavy státu. Mandát chce obhájit prezident Miloš Zeman, jemuž Topolánek přes média kandidaturu rozmlouval kvůli jeho zdravotnímu stavu. Mezi favority bývají řazeni bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček.

 

Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Se senátorskou nominací kandidují bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer. Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden uchazeč, jeho jméno zatím nebylo ministerstvem zveřejněno.

mom tn.cz / ČTK