Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Srovnání univerzit

Toto jsou nejlepší univerzity na světě. České školy se propadly!

Přednáška - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Přednáška - ilustrační foto

Prestižní britský akademický časopis Times Higher Education (THE) vydal aktualizovaný žebříček nelepších univerzit na světě. Na první místo se posunula Oxfordská univerzita, která po pěti letech vystřídala v čele Kalifornský technologický institut. Česko se ale v žebříčku propadlo.

Zatímco vloni se mezi 800 nejlepšími univerzity na světě umístila hned devítka českých vysokých škol, letos jich bylo už jen šest. V předchozím roce časopis Times Higher Education zveřejňoval pořadí jen 800 nejlepších univerzit, letos hodnocení rozšířil o dalších bezmála 200 škol, kde se objevilo také dalších 6 univerzit z České republiky.

 

Většina českých univerzit si v žebříčku pohoršila. Největší propad zaznamenala Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Zatímco vloni se umístila na 301. až 350. místě, a z českých univerzit byla hodnocena vůbec nejlépe, letos se nedostala mezi 800 nejlepších univerzit.

 

Nejlépe hodnocenou univerzitou v České republice je tak opět Univerzita Karlova (401. až 500. místo v pořadí). Kromě ní se všechny české vysoké školy v žebříčku posunuly níže. Do první osmistovky se dostalo ještě brněnské Vysoké učení technické, pražská Vysoká škola chemicko-technologická, České vysoké učení technické v Praze, brněnská Masarykova Univerzita a Univerzita Palackého v Olomouci.

 

Vedle Vysoké školy báňské se na pozicích 801+ v žebříčku umístily také Univerzita Pardubice a Západočeská univerzita v Plzni, které v předchozím roce byly v první osmistovce. České vysoké školství v žebříčku zastupují také Česká zemědělská univerzita v Praze, Technická univerzita v Liberci a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

 

 

První místo patří prestižní Oxfordské univerzitě ve Velké Británii. Ta odsunula na druhou příčku Kalifornský technologický institut (Caltech). Na dalších příčkách se ale téměř nic neměnilo. Další kalifornská škola, Stanfordova univerzita, obsadila třetí místo, čtvrtá skončila Univerzita v Cambridgi. První pětku uzavírá Massachusettský technologický institut (MIT).

 

Dvacet nejprestižnějších univerzit na světě:

1. Oxfordská univerzita (Velká Británie)
2. Kalifornský technologický institut (USA)
3. Stanfordova univerzita (USA)
4. Univerzita v Cambridgi (Velká Británie)
5. Massachusettský technologický institut (USA)
6. Harvardova univerzita (USA)
7. Princetonská univerzita (USA)
8. Královská univerzita v Londýně (Velká Británie)
9. Švýcarský federální technologický institut v Curychu (Švýcarsko)
= 10. Kalifornská univerzita v Berkeley (USA)
= 10. Chicagská univerzita (USA)
12. Yaleova univerzita (USA)
13. Pensylvánská univerzita (USA)
14. Kalifornská univerzita v Los Angeles (USA)
15. University College London (Velká Británie)
16. Kolumbijská univerzita (USA)
17. Univerzita Johna Hopkinse (USA)
18. Dukeova univerzita (USA)
19. Cornellova univerzita (USA)
20. Severozápadní univerzita (USA)

 

Při sestavování žebříčku porovnává magazín THE kupříkladu počet publikací, které každoročně univerzita vydá, úroveň výzkumu, počet zahraničních studentů nebo to, kolik studentů připadá na jednoho akademika.

 

V původní verzi článku jsme mylně uvedli, že Vysoká škola báňská, Univerzita Pardubice a Západočeská univerzita v Plzni z žebříčku vypadly. Zmíněné univerzity se ovšem umístily na pozici 801+. Zmíněným školám se omlouváme.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GÉNIUS: Kluk vymyslel geniální způsob, jak při vyučování spát na stole, aniž by si toho někdo všiml!

UČITELKA ZABODOVALA: Rodičům přišel dopis ze školy. Jeho obsah jim způsobil záchvat smíchu!
 

vbo TN.cz