Energetické úspory

Toto jsou největší žrouti energie! Těch nejhorších se zbavte!

Domácí elektrospotřebiče
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Téma:

Věděli jste, že největším žroutem mezi spotřebiči v domácnosti je lednička? A že za provoz staré pračky vypláznete o osm stovek víc než za její moderní úspornou verzi? Poradíme vám, které spotřebiče odvézt do sběrného dvora a podle čeho vybírat nové.

Mezi domácí spotřebiče, které spotřebovávají nejvíce energie, patři chladničky a mrazničky. Jsou v provozu nepřetržitě po celý rok, proto jejich spotřeba výrazně ovlivňuje celkovou spotřebu elektřiny v domácnosti. K dalším energeticky hodně náročným spotřebičům patří pračky a sušičky, myčky, elektrické sporáky nebo třeba bojlery. Obecně platí, že novější, menší či takzvané energeticky úsporné spotřebiče mají odběry o třetinu až polovinu nižší než je běžně uváděný průměr.


Změřte si spotřebu zdarma
 

Zjistit přesnou spotřebu vašeho přístroje není nic těžkého. Velcí, profesionální dodavatelé energií vám na svých pobočkách zdarma zapůjčí měřiče spotřeby. Jsou to malé krabičky, které strčíte do zásuvky, a do nich zastrčíte šňůru od spotřebiče. „Na displeji měřiče můžete jednoduše sledovat, kolik ten který přístroj zrovna spotřebovává energie. S jeho pomocí proto snadno zjistíte, které spotřebiče vám tahají z kapsy nejvíc peněz, a zda by nestálo za to vyměnit je za jejich energeticky méně náročné alternativy,“ vysvětluje Jan Ležatka, specialista Skupiny ČEZ.


Nezapomeňte změřit také ty přístroje, které zdánlivě nepracují, ale jsou celý den v pohotovostním režimu. Například uspaný počítač, televize vypnutá jen dálkovým ovládáním, mikrovlnka, na které svítí hodiny. Možná zjistíte, že mnohé z nich byste měli zcela odpojovat od sítě. „Pozor si dejte také na odložené starty u starších praček. Pračka v tomto režimu spotřebovává stejně, jako byste někde svítili,“ varuje Jan Ležatka ze Skupiny ČEZ.


Třeba úzkostlivé vytahování nabíječek na mobil ze zásuvky, když je zrovna nepoužíváte, vám ale odběr elektřiny nesníží. Spotřeba je v tomto případě tak malá, že nelze ani změřit.


Energetický štítek napoví


Názorným vodítkem pro určení energetické náročnosti jednotlivých spotřebičů jsou také takzvané energetické třídy. Energetická třída informuje o energetických vlastnostech výrobku a je přidělována na základě směrnic definovaných Evropskou unií. Zohledňuje účel přístroje, míru využití odebrané energie a samozřejmě i porovnání energetické náročnosti s jakýmsi teoretickým průměrem.

 


Zařízení do jednotlivých tříd symbolizují abecedně řazená písmena od A až do G, přičemž "áčko" je nejlepší a "géčko" nejnáročnější. Přehledné štítky nalepené na spotřebičích vyvinuly na výrobce velký tlak, a tak se kategorie A postupně vylepšila přidáním až tří plus. Například výrobci ledniček už dnes nemohou uvést na trh spotřebič ve třídě horší než A+.
 

Za energeticky úspornější výrobky si sice připlatíte, ale z dlouhodobého hlediska se vám taková investice vyplatí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

5 potravin, které cpete do lednice a přitom tam nepatří

Žena před rokem porodila po zasažení bleskem. Holčička má stále vlasy nabité elektřinou!

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz