případ byl odložen

Toxická látka zasáhla loni i Berounku, vodárna žádá ohromné odškodnění

Barbora Slavíková
Barbora Slavíková
18.12. 2020 17:38
Téma:

Plzeňská vodárna chce odškodnění ve výši několika set tisíc korun za loňský únik chemické látky do řeky, která je zdrojem pitné vody pro západočeskou metropoli.

Vysoce toxická látka unikla loni v říjnu do Drnového potoka. Chemikálie se pak dostala do řeky Úhlavy a také do Berounky. Únik látek způsobil milionové škody a uhynulo velké množství ryb.

 

Přestože se policie případem dlouhé měsíce zabývala pro podezření z ohrožení životního prostředí z nedbalosti, nyní ho odložila, protože se nepodařilo zajistit dostatek důkazů pro případné obvinění.

 

S tímto závěrem ale nesouhlasí plzeňská vodárna ani Povodí Vltavy. To mělo kvůli havárii mimořádné výdaje, jednalo se například o neustálé monitorování stavu vody v řece. Podle vedoucího odboru životního prostředí krajského úřadu se jednalo o obrovskou ekologickou katastrofu. Pokud by se látky nezachytily včas, mohl by nastat mnohem větší problém.

 

 

Plzeňská vodárna chce vymáhat způsobenou škodu 400 tisíc v občanskoprávním sporu.

 

Podle slov předsedy představenstva vodárny a náměstka primátora Pavla Šindeláře se teď záležitostí budou zabývat právníci. Zda budou mít v případu šanci na úspěch, by se měli dozvědět nejpozději do konce února.

klma tn.cz / TV Nova