Smrt malého chlapce

Tragédie ve studni. Španělé mají strach, že se může opakovat!

Záchrana malého chlapce ve Španělsku - 2
Zdroj: Profimedia
Téma:

Celý svět sledoval záchranu dvouletého chlapečka Julena (†2), který spadl do hluboké studny. Jeho smrt teď ve Španělsku vyvolala obrovskou diskuzi. Odhalilo se totiž, že v zemi je více než jeden milion nelegálních studní. Informace přinesl německý portál Deutsche Welle.

Dva týdny trvala záchranná akce na jihu Španělska. Záchranáři se snažili vytáhnout ze 71 metrů hluboké studny teprve dvouletého chlapce. To se jim nakonec podařilo, bylo však pozdě. Malý Julen totiž zemřel ve chvíli, kdy spadl do studny. "Bylo to hrozné. Ulevilo se mi, že jsem ho našel, ale bylo mi líto, že už nebyl naživu," řekl v lednu jeden ze záchranářů.

 

K tragédii přitom vůbec nemuselo dojít. Studna na pozemku totiž zřejmě neměla co dělat. Majitel farmy ji měl podle vyšetřování vybudovat nelegálně. Podobná událost se však může kdykoli opakovat.

 

Odborníci spočítali, že na území Španělska se takových studní nachází více než milion. Ty ale nejsou na Pyrenejském poloostrově nic nového. Španělští zemědělci je totiž už desítky let používají k zavlažování, protože v zemi chybí voda.

 

 

Stejně jako celou Evropu, zasáhlo i Španělsko v minulém roce extrémní sucho. Moc deště nepřinesly ani roky 2016 a 2017. Podle portálu musela v roce 2017 čtvrtina okresů vyhlásit krizové stavy kvůli velkému nedostatku vody. Počet načerno postavených studní tak ještě stoupl.

 

GALERIE: Záchrana chlapce ve Španělsku

1
/
9
Zdroj: Profimedia
Záchrana malého chlapce ve Španělsku - 1

 

Španělsko je totiž výrazným pěstitelem ovoce a zeleniny pro celou Evropu. K tak obrovské produkci potřebují zemědělci velké množství vody. Nejen kvůli smrti malého Julena však Španělé uvažují o možné změně pěstovaných plodin. A to tak, aby nebylo potřeba tolik vody.

 

O problém se zajímá také Evropská unie. Ta uvažuje, že nebude poskytovat dotace těm zemědělcům, kteří využívají nelegální studny.

 

Připomeňte si video ze záchrany chlapce:

 

pan TN.cz