Česká obchodní inspekce

Tragické výsledky kontroly e-shopů! Pochybilo téměř 90 %

Online nakupování
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejnila v pondělí výsledky kontrol e-shopů, které prováděla v prvním čtvrtletí letošního roku. Výsledky jsou alarmující. Od 4. ledna do konce března 2018 provedli inspektoři 270 kontrol, pochybení zjistili při 234 z nich!

Inspektoři ale upozorňují, že vysoký počet zachycených pochybení je dán tím, že se zaměřují na e-shopy, z jejichž stránek je na první pohled patrné, že u prodejce nemusí být vše v pořádku, nebo také na ty e-shopy, na něž je upozorní nespokojení zákazníci.

 

"V porovnáním s prvním čtvrtletím roku 2017 se situace téměř nezměnila. Provozovatelé některých e-shopů stále neuvádí na svých internetových stránkách subjekty mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. A právě tyto subjekty jsou jednou z možností jak pomáhat spotřebitelům," řekl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

 

"Dále se ČOI stále více setkává s tím, že v rámci internetového obchodování se rozšiřuje nabídka výrobků a služeb prostřednictvím sociálních sítí a aukčních portálů. ČOI bude tyto nové trendy sledovat a reagovat na ně při kontrolní činnosti,“ dodal Bezecný.

 

Celkem provedli inspektoři 270 kontrol, pochybení odhalili při 234, tedy v 86,7 % případů. Nejhorší výsledky odhalil inspektorát pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj, který zjistil závady při všech 48 kontrolách, které provedl.

 

Nejčastěji inspektoři odhalili porušení předpisu, že spotřebitel musí být informován o možnosti mimosoudního řešení sporů. Ve 140 případech ale užili obchodníci nekalé obchodní praktiky a v 68 případech pak klamavé obchodní praktiky.

 

 

"V jednom případě byl dokonce porušen paragraf, který vymezuje agresivní obchodní praktiku. Spotřebiteli byly dodány výrobky, které si neobjednal a s prodávajícím nikdy nebyl v kontaktu. Navíc bylo dodání výrobku načasováno na předvánoční období," popsal prohřešek mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

Celkem uložili inspektoři 285 pokut v hodnotě 2 324 000 korun. Nejvyšší pravomocnou pokutu dostal portál www.mincovni-obchod.cz, který za několik prohřešků dostal pokutu ve výši 400 tisíc korun, například za opakované zasílání nevyžádaných zásilek.

 

 

Portál www.rajpradla.cz dostal pokutu 60 tisíc korun, druhou nejvyšší, kterou inspektoři udělili. Pokutován byl za to, že ani při třech objednávkách inspektory ČOI nedodržel termín doručení objednávky, který avizoval, tedy 11 dní.

 

Třetí nejvyšší pokutu dostal provozovatel webů www.slevyjakokrava.cz a www.kralovskanabidka.cz. Podle inspekce nabízel padělky značkových výrobků a zároveň také spotřebitele neinformoval o možnostech reklamace.

 

O tom, které obchody jsou rizikové, informuje průběžné ČOI na svých webových stránkách.
 

vbo TN.cz