on-line chat

Pálení očí nepodceňujte! Můžete až oslepnout, varuje lékařka

Chat s oční lékařkou
Zdroj: Profimedia/klinika DuoVize
Oční lékařka odpovídala čtenářům TN.cz na chatu
Téma:

Ze statistik očních lékařů vyplývá, že každý pátý pacient trpí tzv. syndromem suchého oka. Ten se projevuje pálením nebo zarudnutím očí a bolestí. Oční lékařka Jana Mikšovská ve Snídani s Novou poradila, co proti němu dělat.

Syndrom suchého oka se projevuje pocitem suchosti v očích, pálením, řezáním a zarudnutím. Jedním z příznaků je paradoxně také slzení. "Je to oční onemocnění, které je chronické a které je způsobeno nekvalitním slzným filmem," vysvětlila ve Snídani s Novou oční lékařka.

 

Slzný film je kromě samotné vodné vrstvy tvořen také lipidovou, tukovou vrstvou, která slouží k tomu, aby "vodu" v oku udržela. "Pokud není lipidová vrstva stabilní, rychle se poničí a oko začne slzet, protože ty slzy nemá co udržet," popsala Jana Mikšovská.

 

Neustálé dráždění a vysychání může vést k trvalému poškození oka a dalším zrakovým obtížím. Pokud pacient oční potíže neřeší, může v nejhorším případě dojít až k oslepnutí. Léčba je jednoduchá - kapat si do očí tzv. umělé slzy, které tukovou vrstvu obnovují. Jiná léčba zatím neexistuje.


Lékařka odpovídala také čtenářům TN.cz:

On-line rozhovor

 

Pacientů se syndromem suchého oka dlouhodobě přibývá. Podle očních lékařů za tím může být i rozvoj technologií, které používáme denně. "Například u počítače se snižuje frekvence mrkání až čtrnáctkrát. Musíme navíc ostřit stále na stejnou vzdálenost, což je unavující. Znovu dochází k vysychání," dodala Mikšovská.

 

 

Jana Mikšovská vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Nastoupila jako oční lékař na soukromou kliniku a také na oční kliniku Všeobecné fakultní nemocnice. Specializuje se na léčbu refrakčních vad a šedého zákalu, laserovou léčbu dioptrických vad a léčbu keratokonu.

vbo TN.cz