Technologie v akci

Trasování může zastavit koronavirus. Lidé se ale bojí šmírování

Muž s mobilem
Zdroj: Thinkstockphotos
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 21. 3. 2020
Téma:

Aniž byste to tušili, zanecháváte o svém pohybu a jednání neuvěřitelné množství dat. Ty může nyní stát využít k tomu, aby zmapoval, jak se nákaza Covid-19 šíří Českem. Část občanů jásá, někteří se však bojí zneužití dat a plošného šmírování.

Data, která by mohla pomoci, poskytly státu například bankovní instituce. Vláda tak získala přehled o platbách kartou, díky kterým ví například to, že řada Čechů je stále v rizikových oblastech v zahraničí. Ukázalo se také, že domácí karanténu, která padla na všechny vracející se z Itálie, porušila jen během prvního týdnu téměř polovina těch, který v ní měli být.

 

V cizině je stále až 30 tisíc českých občanů:

 

 

Data poskytují také mobilní operátoři. Nikoli přehled vašich hovorů a zpráv, ale informace o tom, kdy a kde jste se pohybovali. Tento typ údajů může v případě lidí, u kterých se již onemocnění Covid-19 potvrdilo, pomoci lépe zmapovat, kde se pohybovali a vytipovat další potenciálně nakažené

 

 

Stát o vás takové údaje nemá automaticky, nyní si je na operátorech a bankách vyžádal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch mimořádným opatřením, k dispozici data budou ministerstvu zdravotnictví a hygienickým stanicím. Data jsou samozřejmě anonymizována.

 

Anketa

Vadilo by vám sdílet data o pohybu vašeho telefonu se státem, když by to mohlo pomoci zastavit šíření koronaviru?

Hlasovalo 1541 lidí.

 

O své soukromí a osobní data se však bát nemusíte. "Příjemce je oprávněn údaje vyžádat jen pokud subjekt údajů je osobou nakaženou koronavirem SARS-CoV-2 a dále výslovně a jednoznačně potvrdí předem svůj souhlas se zpracováním údajů podle tohoto mimořádného opatření,” vysvětluje v dokumentu ministr zdravotnictví.

 

Zdá se ale, že lidé nemají v době šířící se epidemie problém taková data se státem sdílet. A nejen se státem. Na podobném principu chce novou službu vystavět i aplikace Mapy.cz. “Stačí si v aplikaci zapnout sdílení polohy. Pošleme vám notifikaci, když vyhodnotíme, že jste se ocitli v blízkosti pozitivně testovaného člověka,” lákala na novou službu během pátku. Jen do sobotního rána se zapojilo už 39 tisíc lidí.

 

 

"Díky historii vaší polohy vás v budoucnu můžeme upozornit notifikací, pokud vyhodnotíme, že jste mohli přijít do kontaktu s pozitivně testovaným člověkem. Zapněte si sdílení polohy co nejdříve. Ochráníte sebe, své blízké i okolí. Společně snížíme riziko přenosu koronaviru," píše se k nové službě na webových stránkách Seznamu.

 

 

"Usilovně pracujeme na získání dat od všech subjektů, které spolupracují na zastavení epidemie. Zároveň připravujeme výzvu pro pozitivně testované, aby s námi spolupracovali přímo. Díky tomu se nemusí data předávat přes různé subjekty a ochranu jejich soukromí si můžeme vzít na starost sami,” vysvětlují, kde chtějí pro novou službu brát potřebná data.

TN.cz