Vrtochy počasí

Trať Posázavského pacifiku ucpalo po bouřce bahno a kamení!

Téma:

Během noční bouřky se sesunul svah na trať takzvaného Posázavského pacifiku, jednokolejky vedoucí podél řeky Sázavy. Bahno a kamení zavalilo úsek mezi Ledčí nad Sázavou a Vlastějovicemi. Trať je neprůjezdná a cestující přepravují autobusy.

V deset večer si chataři u Sázavy mysleli, že je konec světa. Hasiči nevěděli, kam dřív skočit, během chvíle by potřebovali být na dvaceti místech najednou.

 

O půl jedenácté v noci svah nad tratí Posázavského pacifiku nevydržel přívaly deště a sjel na koleje. Pod nánosy bahna, kamení a větví zmizelo na 100 metrů kolejí.

 

Tuny bahna a kamení zkoušeli pracovníci Správy železniční dopravní cesty dopoledne odhrnout vlastními silami, nakonec ale musel přijet speciální bagr.

 

 

Nahrubo uvolnila lžíce bagru koleje kolem třetí odpoledne. pak znovu nastoupili dělníci s lopatami na dočištění kolejiště. "Budeme měřit, jestli bahno nenarušilo rozteč těch kolejí, jestli jsou pořád tak, jak mají být," vysvětlil mluvčí železničářů Marek Illiaš.

 

Samozřejmě, že od toho se bude odvíjet i výše škody. Pokud jsou koleje v pořádku, Správu železniční dopravní cesty noční bouřka přijde na desítky tisíc korun za pronájem bagru a mzdu pro dělníky - pokud budou koleje poškozené, škoda bude několikanásobně vyšší.

pez, Filip Pultar TN.cz