Děsivá dohra

Trauma po masakru v USA: Během týdne spáchali sebevraždu 3 lidé

Střelba na Floridě
Zdroj: ČTK
Při střelbě ve škole na Floridě zemřelo v roce 2018 17 lidí
Téma:

Otec dívky, která ve svých 20 letech přišla o život při střelbě v Sandy Hook School, spáchal sebevraždu. Jde tak o třetího člověka, který si sáhl na život v důsledku tragické smrti blízkého při masakru. Jen pár dní před ním se zabili dva teenageři, kteří přežili jiný útok.

Jeremy Richman vychoval svou dceru Avielle, krásnou a inteligentní premiantku. Když jeho dcera přišla 14. prosince 2012 o život při krvavém řádění střelce Adama Lanzy, nikdy se z toho už nevzpamatoval. Lanza před necelými sedmi lety nejprve zastřelil svou matku a následně odjel do 8 kilometrů vzdálené školy, kde zabil 26 lidí, přičemž 20 obětí byly děti ve věku šest až sedm let.

 

Richman, povoláním neurofarmakolog, založil po násilné smrti své dcery se svojí ženou nadaci, jejímž cílem byla prevence násilných činů. Chtěli jí dosáhnout zlepšením psychologické péče pro lidi, kteří by vykazovali agresivní sklony.

 

Nadace po smrti svého zakladatele vydala prohlášení, ve kterém vyjádřila hlubokou lítost nad Richmanovou sebevraždou, ale zároveň přislíbila, že hodlá pokračovat v započaté činnosti.

 

Kongresmanka Jahana Hayesová, která zastupuje i okres Newtown, ve svém prohlášení uvedla, že Richman na ni při jejich nedávném setkání působil optimisticky. "Tyto skutečnosti ukazují, že trauma z násilí spáchaného s použitím zbraně má velmi tragické důsledky, které přesahují prvotní tragédii," uvedla Hayesová.

 

 

Americká média informovala, že v průběhu jednoho týdne spáchali sebevraždu i dva teenageři, kteří 14. února 2018 přežili masovou střelbu na střední škole ve městě Parkland ve státě Florida.

 

19letá Sydney Aiellová při masakru přišla o dobrého přítele. Podle rodičů trpěla po útoku posttraumatickou stresovou poruchou a takzvaným syndromem přeživších. Ten se objevuje po katastrofách a podobných traumatech. Lidé, kteří mají za sebou traumatickou zkušenost, trpí následně pocity viny a úzkosti.

 

I když měla dívka pro většinu lidí naprosto nepředstavitelné psychické problémy, angažovala se v kampani za lepší kontrolu prodeje a držení zbraní v USA. Jméno dalšího teenagera, jehož bezvládné tělo se našlo minulou neděli, nechtěla policie zveřejnit. Místní média však tvrdí, že šlo o teprve 15letého chlapce.

 

 

Podle odborníků na duševní zdraví lze z jednotlivých sebevražd jen těžko vyvodit obecné závěry. Přesné faktory, které k tomu přispěly, jde zpětně hůře definovat a nikdy je nebudeme znát.

 

Americký Washington Post informoval, že v USA od roku 1999 zažilo střelbu na své škole více než 214 tisíc žáků a studentů. Psychologové doporučují obětem následnou odbornou péči a především obrovskou opatrnost.

Související témata:
mj TN.cz