Praktické rady

Udeří třeskuté mrazy. V ohrožení budou lidé, auta i zahrady

Mráz
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační snímek
Téma:

Česko zasáhnou o víkendu a na začátku příštího týdne silné mrazy. Podle meteorologů mohou ranní teploty klesnout až k mínus dvaceti stupňům. Výraznější sněžení se ale neočekává, proto může dojít až k holomrazům. Pomrznout by mohly stromy, keře a ohrožena je tak úroda.

"Pronikne k nám velmi studený prochlazený vzduch od severovýchodu a o víkendu už můžeme očekávat teploty od mínus 9 do mínus 15 stupňů. A při jasné obloze může být na sněhové pokrývce až 18 pod nulou," říká meteorolog z ČHMÚ Roman Volný.

 

Už s předstihem proto vyrazili zahrádkáři, aby uchránili před mrazem, co se dá. Například i Jan Hořelica z Ostravy, který balí stromky a další rostliny do juty a papíru, aby je silný mráz nezničil.

 

Nejníž spadne teplota po víkendu. To už může být místy i mínus dvacet."Na tyhle mrazy nebyl nikdo připraven, a když se podíváte kolem na zahrádkářskou kolonii, tak nezbývá než doufat, že to všichni včas stihnou," říká zahrádkář Hořelica. Silné mrazy pěstitele straší, není proto divu, že z obchodů krycí materiály jen mizí.


 

"Máte-li na záhonech česnek, který vám v příznivém zimním období už vyrašil, můžete ho přikrýt netkanou fólií. Po mírné zimě zůstalo v půdě množství škůdců – vajíčka slimáků, plísně, mšice. Ty ani silné únorové mrazy nezničí. Musíte se připravit na jejich hubení okamžitě," radí mluvčí Českého zahrádkářského svazu Marta Pawlicová.


Pokud už jsou nějaké rostliny poškozené mrazem, dokáže je zregenerovat přípravek s patnáctiprocentním extraktem z mořských řas.


Pawlicová také uklidňuje ty, kteří se obávají, že jim nadcházející mrazy ze zahrádky udělají měsíční krajinu. Neudělají. "Sluníčko přes den svítí dostatečně silně na to, aby mráz nepronikl hlouběji do půdy a neohrozil kořeny stromů, keřů a vína," tvrdí mluvčí zahrádkářů.

 

Mráz ovšem neohrožuje jen přírodu, na pozoru by se měli mít i lidé. "Nejohroženější jsou bezdomovci, kteří by si měli hledat nějaký úkryt," říká místopředseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

 

Velmi ohrožení jsou ovšem také starší lidé a senioři, zvláště ti, kteří už jsou nemocní. Opatrní by měli být i kardiaci či pacienti s oslabenou imunitou.


Jaké teploty budou v Evropě v přístích deseti dnech?

 

 

"Pokud lidé z těchto ohrožených skupin můžou, nejlíp udělají, když svoji cestu ven odloží. Anebo se alespoň vyhnou místům s vysokou koncentrací lidí. Málo se třeba ví, že nejvíc choroboplodných zárodků je na madlech nákupních vozíků," varuje lékař. Samozřejmostí jsou čepice, šály, rukavice a další teplé oblečení.


 

V mrazivých dnech mohou mít problém i řidiči. Námraza na sklech je to nejmenší. Vyplatí se zkontrolovat nabití autobaterie, hladinu kapaliny v chladiči, doplnit nemrznoucí směs.

 

 

Pusťte si středeční reportáž TV NOVA:


 

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na mráz a sníh: Jak chránit vaše čtyřnohé miláčky
Oči v mrazech trpí: 3 pomocníci vás zachrání!

pez, Lucie Cochlarová TN.cz