Léčí se

"Trest do konce života!" Dalibor popsal, jak se žije s virem HIV

Téma:
HIV

Dalibor doplatil na vlastní nezodpovědnost. To, že je HIV pozitivní, se dozvěděl teprve před dvěma lety, od té doby se léčí. Teď otevřeně povyprávěl o tom, jak se mu se smrtelným virem žije.

Počet nakažených virem HIV celosvětově stoupá, v současnosti je asi 37 milionů nemocných. Jedním z nich je i Slovák Dalibor Dvorský. Ten se ale nebojí ukázat tvář a o HIV mluvil otevřeně pro TV Markíza. Chce prý varovat ostatní, aby neudělali stejnou chybu.

 

Na začátek má ale vzkaz pro všechny, kdo se nakažených lidí straní nebo jim dokonce ubližují. "HIV pozitivita je onemocnění imunitního systému, ne sexuální deviace. Jsou to lidé, kteří jsou potrestaní do konce života, netřeba je trestat ještě útoky," prohlásil.

 

Diagnózu mu lékař sdělil poté, co provedl testy, když Dalibor začal ztrácet zrak. Od té doby se léčí, pravidelně dochází do nemocnice a tvrdí, že o svém zdravotním stavu ví víc než zdravý člověk. "S určitostí nedokážu říct, od koho přesně jsem se nakazil. Ale tuším," svěřil se Dalibor.

 

Okamžitě o své nemoci informoval také expartnery. "Poslal jsem jim zprávu, že se stala tahle věc a ať se nechají otestovat. Pak mi chodily reakce a mně padal kámen ze srdce. Kdyby se náhodou stalo, že jsem někoho infikoval a šířilo se to...," nemohl Slovák ani dopovědět.

 

 

Stačilo přitom málo, aby se nenakazil - chránit se při sexu. Jen velmi malé procento nakažených získá virus transplantací nebo v darované krvi. "Zodpovědný člověk, pokud nemá stálého partnera, praktikuje bezpečný sex stále. Kdybych to tak dělal i v minulosti, tak tu možná spolu nestojíme," říkal reportérce.

 

Dalibor žil dlouhá léta v zahraničí, kde podle něj není toto téma tak tabuizováno a když se někdo nakazí, nebere se to jako taková tragédie. Problém podle něj spočívá spíše v neinformovanosti, ne že by byla střední Evropa více konzervativní.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PÁNOVÉ, POZOR: Nespali jste s Niky69? Má HIV a záměrně jím chtěla nakazit co nejvíce mužů

SKANDÁLNÍ ŠKOLNÍ VIDEO: Kampaň prevence proti AIDS pobuřuje rodiče. Je to prý porno

epa TN.cz