ROZVOLŇOVÁNÍ

Změny od pondělí: Částečný konec roušek, otevření obchodů a služeb

Odložení respirátoru - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Anna Křenková
Anna Křenková
10.5. 2021 5:50
Téma:

Od pondělí přichází na řadu třetí balíček rozvolňování. Koronavirová situace se zlepšuje a 10. května otevře zbytek maloobchodů, některé služby obnoví provoz a změna bude platit i při nošení roušek. Podívejte se na přehled.

Obchody


Zbytek maloobchodů otevře své dveře v pondělí 10. května. V provozovnách budou povinné respirátory a stále bude platit pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních prodejní plochy.


Služby


Změna čeká také oblast služeb. Své provozovny budou moci otevřít hodinářství, fotografické služby, střelnice, solária, opravny obuvi, autobazary, autosalony, zlatnictví, truhlářství, opravy hudebních nástrojů, cestovní kanceláře.

 

Od pondělí také budou fungovat služby péče o dítě do tří let věku v denním režimu. Provoz mohou spustit i lanovky a vleky. Omezení sortimentu pro trhy a tržnice bude od pondělí také zrušeno. Stejně tak supermarkety už nebudou muset zapáskovávat některé regály.


Muzea, galerie a památky se v pondělí otevřou ve všech krajích. Povinné budou dvoumetrové rozestupy a dodržování 15 metrů čtverečních na osobu. Povolené nejsou skupinové prohlídky. Pro samoplátce se otevírají i lázně.

 

Na svatbách a pohřbech může být od 10. května 30 lidí.

 

S novým týdnem přichází velké rozvolnění. Některé obchody chystají velké slevy. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 


Zahrádky restaurací zatím zůstávají zavřené. O možném znovuotevření od 17. května bude jednat vláda v pondělí.


Roušky


Úprava opatření se bude týkat také roušek. Od pondělí bude povinné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách pouze, když dojde k setkání dvou a více osob, které od sebe budou blíže než dva metry. Výjimku mají členové jedné domácnosti. Člověk nebude muset mít roušku, pokud půjde na ulici sám.


Školy


Od 10. května se otevřou druhé stupně základních škol v Olomouckém, Ústeckém, Jihomoravském, Zlínském, Jihočeském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině, kde také přejdou na rotační výuku. V těchto krajích se budou moci všechny děti také vrátit do mateřských škol. Ve zbylých krajích jsou mateřské školy a druhé stupně základních škol už otevřeny.


Kupka: Návrat dětí do škol v nerotačním režimu je priorita. Na video se podívejte zde:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz