Kauza Kuciak

"Žije jako mnich," prohlásil o Kuciakovi muž, který ho sledoval

Eva Pavelková
Eva Pavelková, Martin Klícha
Aktualizováno 15.1. 2020 20:47
Téma:

Slovensko dál žije procesem s obžalovanými v kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Před Speciálním trestním soudem v Pezinku vypovídal bývalý člen kontrarozvědky Peter Tóth, který Kuciaka před smrtí sledoval. Soudu řekl, že nepochybuje o tom, že Kuciakovu vraždu zosnoval podnikatel Marian Kočner, který byl kdysi Tóthovým blízkým přítelem.

Ke Specializovanému trestnímu soudu v Pezinku dorazili pouze Marian Kočner a Tomáš Szabó. Miroslav Marček a Alena Zsuzsová požádali o projednávání v jejich nepřítomnosti. V pondělí se k činu jako jediný přiznal Marček, ostatní vinu odmítli nebo se nechtěli vyjádřit.

 

Kontroverzní podnikatel Kočner měl Kuciaka v posledních týdnech před jeho smrtí (a další novináře) nechat sledovat. Mezi lidmi, které Kočner "špehováním" pověřil, měl být i bývalý šéf kontrarozvědky Peter Tóth. Právě ten vypovídal při středečním líčení.

 

"Myslím, že to bude jedno z hlavních svědectví proti panu Kočnerovi," sdělil otec zavražděného novináře Jozef Kuciak. "Omlouval se nám, že kdyby věděl, na co to Kočner použije, tak by to nikdy neudělal. A kdyby mohl vrátit čas, tak bychom tady dnes nebyli a Martinka s Jankom by byli živí a zdraví," doplnila matka zavražděné Zlatica Kušňírová.

 

Jeden z klíčových svědků případu u soudu působil zdrceně. Bývalého kamaráda Kočnera svou výpovědí potopil. Kočner podle Tótha dokonce prohlásil, že stačí zavraždit jednoho novináře, aby se ostatní lekli.

 

"Hovořil o něm jako o trtkovi, používal vulgární výrazy na jeho adresu," popsal Tóth. Ten se spojil s policií až ve chvíli, kdy byla zadržena další obžalovaná Alena Zsuzsová. Tehdy mu údajně všechno došlo.

 

 

"Nemám žádné pochybnosti o tom, že tyto dva lidé spolu zosnovali a objednali vraždu Jána Kuciaka," zaznělo z úst Tótha před soudem.

 

I právní zástupci pozůstalých rodin se shodují, že výpovědi Tótha by mohly být klíčem k odsouzení obžalovaných. "Myslím, že v těchto klíčových věcech v otázce usvědčení zadavatele vypovídá pravdivě," sdělil právní zástupce rodičů Jána Kuciaka Daniel Lipšic.

 

Marian Kočner i Alena Zsusová svoji vinu stále odmítají. Za podíl na vraždě jim hrozí až doživotní tresty. Proces bude pokračovat v lednu.

 

Dění u soudu jsme i ve středu sledovali online:

On-line reportáž

Soud v kauze Kuciak - den třetí

20:11

Předsedkyně senátu Sabová přerušila hlavní jednání, pokračovat se bude 20. ledna.

19:37

Před soudem nyní vypovídá dlouholetý přítel Mariana Kočnera Jozef Dučák. Ten měl zprostředkovat automobil o kterém ve své výpovědi hovořil Peter Tóth.

18:16

Kočner označil Tótha za lháře s tím, že několikrát změnil svou výpověď. Daniel Lipšic označil výpověď za věrohodnou. Podle advokáta Romana Kvasnici zřejmě Tóth netušil, že je součástí přípravy vraždy novináře Jána Kuciaka.

 

V úterý u soudu vypovídala rodina zavražděné dvojice. Mezi matkou Kušnírové a Zsuzsovou se rozpoutala krátká hádka, na výpovědi Kuciakových rodičů ani dalších členů rodiny už obžalovaní nereagovali. Následovala výpověď hlavního svědka Zoltána Andruskóa.

 

Andruskó, který měl být zprostředkovatelem mezi Zsuzsovou a dvojicí Szabó - Marček, začal omluvou pozůstalým. "Napravit se to asi nedá, ale udělám vše pro to, abych dal věci do pořádku svojí výpovědí," prohlásil Andruskó a popsal, jak se začal stýkat se Zsuzsovou, které se prý bál.

  

Zsuzsová prý celou dobu chránila Kočnera, vražda nesměla být spojitelná s jeho jménem. Zároveň ale údajně žena často prohlašovala, že Kuciak píše články, které Kočnera štvou. Na otázku, kdo si vraždu objednal, měl prý Andruskó odpovídat, že nějaký Rus.

 

 

Andruskó se stal hlavním svědkem v případu poté, co se rozhodl spolupracovat s policií. To mu také zajistilo nižší trest po dohodě s prokurátorem. V prosinci ho soudní senát poslal na 15 let do vězení. Od vraždy Kuciaka a Kušnírové uběhnou v únoru dva roky.

 

Podívejte se na dnešní vyjádření advokátů:

TN.cz