Kontrola SZPI

Třetina olivových olejů neprošla kontrolou! Tyto šarže nevyhověly

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 14.11. 2019 20:56
Téma:

Každý třetí olivový olej nevyhověl kontrole Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Nesplňovaly označení "extra panenské", měly nižší kvalitu.

Celkem inspektoři odebrali 28 vzorků olivových olejů různých značek a zemí původu. Při kontrole v laboratoři se pak zjistilo, že devět z nich nesplňovalo označení "extra panenský", jak výrobci uváděli na obalu.

 

"Šlo o nižší třídu kvality olejů. Tuzemští spotřebitelé tak byli klamáni nepravdivou deklarací na etiketě," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Čtyři nevyhovující oleje pocházely z Řecka, dva ze Španělska, jeden z Itálie a u dvou bylo uvedeno pouze "EU".

 

SZPI nařídila prodejcům stáhnout nevyhovující šarže z trhu a s výrobci zahájí správní řízení, ve kterém se rozhodne o výši pokuty.

 

 

 

Cílem akce SZPI bylo právě zjistit, zda oleje odpovídají kvalitě, kterou se pyšní na etiketě. Přesné parametry stanovuje nařízení Evropské komise a kontrolovat je mohou jen akreditované laboratoře. Ta je v Česku jen jedna.

 

Seznam nevyhovujících šarží olivových olejů:

 

"O zjištěných nevyhovujících vzorcích SZPI informuje dozorové orgány v příslušných státech (původu - pozn. red.)," doplnil Kopřiva s tím, že v kontrolách chtějí inspektoři pokračovat.


GALERIE: Kontroly olivových olejů

1
/
18
Zdroj: Potravinynapranyri.cz
Kontroly olivových olejů - EXTRA PANENSKÝ OLIVOVÝ OLEJ JEDNODRUHOVÝ

Související témata:
TN.cz