Vánoční trhy

Trhy v Česku a u sousedů. Kolik stojí svařák nebo punč? Srovnání

Vánoční trhy obsadily už náměstí ve většině měst. A lákají spoustou chutí a vůní. Když se budete chtít zahřát nebo dostanete hlad, v některých městech jídlo i pití pořídíte i na vánočních trzích za téměř lidové ceny. Na Staroměstském náměstí v centru Prahy ale sáhnete do peněženky podstatně hlouběji. A jak jsou na tom u sousedů?

Největší vánoční trhy u nás s největším počtem stánků, nejvyšším vánočním stromem, s největším počtem návštěvníků i těch zahraničních, a také s nejvyššími cenami. Všechna tahle nej patří trhům na pražském Staroměstském náměstí.

 

"Je to hrozné," zlobí se návštěvníci. "U nás je víno za 30 korun, tady za 60 nebo 70," dodávají další. Někteří obchodníci tak ceny před kamerou TV Nova skrývali. Asi se nechtěli chlubit čajem nebo půllitrovou lahví vody za 60 korun.

 

Za dvě deci svařeného vína sáhnete do peněženky pro 60 korun. Punč vyjde o 10 korun levněji, ale nesmí být turbo, ten už je o 30 korun dražší. "Je to v podstatě normální punč, ale přidáváme do toho slovenské speciality," prozradili obchodníci.

 

 

Když dostanete chuť na klobásu, musíte si připravit 70 až 80 korun. Na 10 dkg pečených kaštanů také 80 korun. Ale i v Praze stačí, když se přesunete na některé z menších trhů na jiném náměstí a vaše peněženka vám poděkuje, třeba u Anděla je ve srovnání se Staroměstským náměstím svařák o 20 korun levnější.

 

A u čaje je rozdíl ještě větší. Za cenu na Staroměstském náměstí si u Anděla dáte čaje dva a ještě vám 10 korun zbude. V některých krajských městech jsou ceny ještě nižší. Svařené víno si v Brně nebo Karlových Varech dáte za 40 až 50 korun. V Plzni stojí nejčastěji 35 korun a na východě Čech polovinu toho, co v Praze.

 

 

Právě východ Čech vyznívá pro peněženky návštěvníků vánočních trhů nejpříznivěji. I punč je oproti Staroměstskému náměstí o polovinu levnější. Klobásu pořídíte ve srovnání s centrem Prahy o 30 korun levněji. Čaj stojí dokonce jen čtvrtinu!

 

Ve většině měst končí vánoční trhy před Štědrým dnem, ty v centru Prahy se ale uzavřou až na Tři krále.

 

Jak to na vánočních trzích vypadalo v Linci, Drážďanech a Těšíně, se podívejte na následujících stránkách

 

1
2 3 4
vbo, Martina Kuzdasová & Redakce TV Nova TN.cz