Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

smrt v Afghánistánu

Patrik, Kamil a Martin: To jsou hrdinové, kteří zemřeli při atentátu

Zdroj: TV Nova

Tři čeští vojáci z mise NATO zemřeli při sebevražedném útoku na východě Afghanistánu. Jejich těla do Česka dopraví armádní speciál ve středu, příletu se zúčastní i prezident Miloš Zeman. Podle Aliance byl při útoku zraněn i jeden Američan a dva Afghánci. Těsně před nedělní půlnocí armáda zveřejnila fotografie zabitých vojáků.

K neštěstí došlo v neděli ráno okolo 3:50 středoevropského letního času při patrole v okolí základny Bagrám v afhánské provincii Parwan. "Patrola prováděla běžnou činnost ve stanoveném prostoru Následkem útoku sebevražedného atentátníka utrpěli tři čeští vojác smrtelná zranění," informoval generální štáb Armády ČR v tiskové zprávě.

 

Rodiny vojáků byly informovány, k dispozici jsou jim vojenští psychologové a vojenští kaplani.

 

"Tragická smrt tří našich vojáků mě velmi zasáhla. Všem rodinám a blízkým chci vyjádřit svou hlubokou soustrast,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. Ministr je v telefonickém kontaktu s předsedou vlády i velením Armády ČR.

 

 

"Zpráva o úmrtí vojáků je vždy ta nejhorší, velmi mě to zasáhlo. V mých očích jsou to hrdinové, kteří se za hranicemi České republiky podíleli na boji proti terorismu. Celá země by na ně měla být hrdá. Upřímnou soustrast rodinám, příbuzným a kamarádům,“ sdělil náčelník Generálního štábu armády České republiky generálporučík Aleš Opata.

 

Těla tří zesnulých vojáků dopraví do Česka armádní speciál ve středu, příletu se zúčastní i prezident Miloš Zeman. Zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner uvedl, že v Afghánistánu padli šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátnicí Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 25 a 28 let.

 

Všichni tři byli zkušenými vojáky, sloužili u 42. mechanizovaného praporu, který sídlí v jihočeském Táboře. Neštěstí tady připomíná vlajka na půl žerdi.

 

Verner doplnil, že sebevražedný atentátník zaútočil ve chvíli, kdy vojáci opustili bezpečí obrněného vozidla a pokračovali po svých. Okolnosti útoku se vyšetřují - mimo jiné se zjišťuje, jestli atentátník neměl komplice.

ČTK