NIČIVÉ POŽÁRY

Kalifornii znovu pustoší požáry, před živlem utíkají desetitisíce lidí

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
29.9. 2020 13:42
Téma:

Kalifornii opět sužují rozsáhlé lesní požáry. Na severu státu už připravily o život nejméně tři lidi a desítky tisíc obyvatel musí opustit své domovy. Hasičům se kvůli suchu a silnému větru nedaří dostat situaci pod kontrolu.

27 mohutných požárů ničí sever Kalifornie. V pohotovosti je 18 tisíc hasičů. Boj s ničivými plameny ale zatím prohrávají. Živel ohrožuje 13 tisíc budov. Někteří lidé se ale svých domů nechtějí vzdát a brání je vlastními silami. “Jel jsem kolem a viděl jsem, jak hoří. Rozběhl jsem se za hasiči, abych jim řekl, ať plameny uhasí. Zdálo se ale, že mají hodně práce. Tak jsem se rozhodl, že se do hašení pustím sám,“ řekl obyvatel Santa Rosy Logan Hertel.

 

Během pondělí byla nařízena evakuace 70 tisíců lidí. Nejméně tři lidé zemřeli a další tři desítky skončily s popáleninami v nemocnici. Jeden z nejsilnějších požárů řádí v údolí Napa, známé vinařské oblasti. Každých deset vteřin tam shoří plocha o velikosti zhruba fotbalového hřiště. A během následujících dní se situace pravděpodobně nezlepší. “Bylo poškozeno značné množství budov. Na vinařství a další stavby v okolí platí evakuace. A právě teď je výzva akutnější kvůli větrům foukajícím přes noc,“ uvedl guvernér Kalifornie Gavin Newsom.

 

 

Letošní požáry v Kalifornii jsou podle tamních médií jedny z nejhorších za poslední roky. Od začátku roku shořelo území o rozloze přibližně 15 tisíc kilometrů čtverečních. O život přišlo nejméně 26 lidí a popelem lehlo 7600 budov. Požáry trápí nejen Kalifornii. V dalších státech na severu USA, v Idaho, Oregonu a Montaně, je dalších 35 ohnisek.
 

Související témata:
TN.cz