Záhadné nehody

Tři ruští lékaři vypadli z nemocničních oken v době Covid-19. Dva zemřeli

Lékař
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
5.5. 2020 8:59
Téma:

Za poslední dva týdny vypadli v Rusku za velmi nejasných okolností z nemocničních oken tři lékaři. Dva z nich přišli o život, třetí lékař je ve vážném stavu. Incidenty vyvolaly vášnivé diskuze nejen v ruských médiích, ale také na sociálních sítích.

"Lékař ve Voroněži Alexander Šulepov je ve vážném stavu poté, co v sobotu vypadl z okna ve druhém poschodí místní nemocnice. Doktor se zde léčil z koronaviru,“ píše CNN.


Kvůli Covid-19 byl do nemocnice Šulepov hospitalizovaný už 22. dubna. Ve stejný den se svým kolegou Alexandrem Kosjakinem zveřejnili video, ve kterém tvrdili, že byli nucení pokračovat v práci i přesto, co se u něj potvrdil koronavirus.

 


Už dříve kritizoval Kosjakin správu nemocnice kvůli nedostatku ochranných pomůcek na sociální síti. Následně ho vyslýchala také policie kvůli tomu, že měl údajně šířit nepravdivé informace. Muž to potvrdil CNN.


Nemocnice uvedla, že nakažený lékař byl odvolán ze služby ihned, jakmile se u něj potvrdil Covid-19. O tři dny později Šulepov své předchozí tvrzení odvolal a nahrál nové video, které zobrazovalo lékaře místní nemocnice, který tvrdil, že jeho personál má k dispozici dost ochranných pomůcek.


Šulepova, který nedávno podstoupil další dva testy na koronavirus s negativním výsledkem, měli z nemocnice brzo propustit.


Z okna nemocnice vypadla také vedoucí lékařka v sibiřském městě Krasnojarsk Elena Nepomňaščajová. Poté, co strávila týden na JIP, zemřela 1. května, uvedlo podle CNN v prohlášení ministerstvo zdravotnictví. Místní televizní stanice TVK Krasnojarsk informovala, že Nepomňaščajová měla údajně vypadnout z okna během videokonference s regionálními zdravotnickými úředníky.

 


Hovor se týkal plánů na přizpůsobení tamější kliniky pro pacienty s koronavirem. Doktorka však byla proti tomuto kroku, kvůli nedostatečnému množství ochranných pomůcek v nemocnici, uvádí tvnoviny.sk.

 

Regionální zdravotnické oddělení ministerstva zdravotnictví to však popřelo. Nemocnice měla být rezervou pro pacienty s Covid-19 a zaměstnanci jsou prý dostatečně vybavení zdravotnickým materiálem.


K prvnímu případu došlo již 24. dubna, kdy z okna nemocnice ve Hvězdném městečku vypadla Natalia Lebedevová, vedoucí lékařka místní pohotovostní služby. Žena na místě zemřela. Nemocnice poté uvedla, že došlo k tragické nehodě. Žádné další podrobnosti však neuvedla.

TN.cz