Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jak jste na tom vy?

Třináctý plat? Většina firem v Česku ho letos vyplácí!

Peníze - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Třináctý plat nebo podobný vánoční bonus vyplácí letos nadpoloviční většina firem v zemi. Počty firem, které svým zaměstnancům dopřávají vánoční finanční bonus, rok od roku stoupají. Odměny se podle šetření dočká 6 z 10 zaměstnanců.

Podle výzkumu Hospodářské komory České republiky vyplatí svým zaměstnancům takzvaný třináctý plat nebo podobně velkou vánoční odměnu 56% firem. Část jich peněžní bonus vyplatí v prosincovém výplatním termínu, část kolem nového roku. Odvíjí se to od toho, v jakém odvětví firma působí.

 

Loni poskytlo svým zaměstnancům tento benefit 47 % a předloni 39 % zaměstnavatelů. Stále platí, že čím větší firma, tím větší peníze vyplatí. Co se týče velkých firem, tzn. firem s více než 250 zaměstnanci, bonus jich vyplatí 74 %, což jsou necelé tři čtvrtiny.

 

 

Třináctý plat se rozšířil i v mikrofirmách. To jsou firmy, které mají do 10 zaměstnanců. Vánoční bonus vyplácí každá druhá. Přitom loni jej vyplácela ani ne třetina a předloni pouhá pětina drobných zaměstnavatelů.

 

Hospodářská komora odhaduje, že odměny v průměru přesáhnou 30 tisíc korun, nejčastěji se budou pohybovat v podobném pásmu jako loni, tj. mezi 15 až 35 tisíci korun. Co se týká odvětvového členění, nejčastěji budou letos vyplácet odměny ve výši platu firmy ve stavebnictví, které v letošním roce zažívá výrazné oživení. Na druhém místě je zpracovatelský průmysl, který je hlavní tahoun českého byznysu s největším podílem zaměstnanců.

 

Komora zároveň předpokládá, že díky tomu letos vzroste průměrná hrubá mzda o 8,6 %, tedy o více než 2500 Kč na 32 000 kč. Rychlý růst mezd bude přitom pokračovat, v roce 2019 vzrostou mzdy v průměru o dalších 8,1 %.

mj TN.cz