smutný rok Desítky osobností

Tříska, Fialová, Daněk. Připomeňte si hvězdy, které nás loni opustily

Ročenka - úmrtí
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
V roce 2017 nás opustily i tyto osobnosti
Téma:

Uplynulý rok byl pro českou veřejnou scénu opravdu tragický. Svět opustily desítky hudebníků, herců, spisovatelů i sportovců. Připomeňte si alespoň některé z nich.

Leden

Už na začátku roku odešel z našeho světa známý rapper Jackpot, podle policie se oběsil ve svém bytě v Praze. Spolupracoval s největšími jmény české hiphopové scény - mimo jiné s Marpem, DJ Wichem nebo PSH. Bylo mu 30 let.

 

V lednu zemřela ve věku 93 let také Naděžda Kavalírová, dlouholetá předsedkyně Konfederace politických vězňů a předsedkyně Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. V období komunismu strávila Kavalírová několik let ve vězení.

 

Jen o den později zasáhla Česko zpráva o smrti herce a dabéra Michala Pavlaty. Pracoval také jako pedagog na Akademii múzických umění v Praze, věnoval se i literární tvorbě. Pavlata podlehl ve věku 71 let rakovině.

 

 

Únor

11. února odešla folková legenda Jarmila Šuláková. Oblíbené zpěvačce lidových písní bylo 87 let, na konci života byla upoutána na lůžko. Za dlouhou kariéru si vysloužila přezdívky "valašská dcérenka" nebo "královna lidové písně".

 

V polovině února nás opustily dvě významné sportovní osobnosti. Ve věku 83 let zemřel výškař Jiří Lanský, který jako první Čechoslovák pokořil metu 200 centimetrů. Byl také dvojnásobným vicemistrem Evropy.

 

GALERIE: České osobnosti, které v roce 2017 zemřely - leden až březen

1
/
11
Zdroj: facebook
Rapper Jackpot - 1 ; Rapper Jackpot

 

Jen o dva dny později zasáhla smutná zpráva český hokej. Zemřel bývalý reprezentant, trenér a strůjce zlatého hattricku Josef Augusta. Bylo mu 70 let.

 

V pouhých 38 letech zemřel herec Zdeněk Raušer, který se proslavil rolí Káji ve filmu Divoké včely. Zahrál si také v dalším snímku Bohdana Slámy Štěstí. Podle příbuzné netrpěl žádnou vážnou nemocí, ale udusil se kvůli alergii.

 

 

Březen

Ani třetí měsíc roku 2017 se neobešel bez tragických zpráv. V 66 letech zemřel zpěvák, textař a malíř Zdeněk „Kňučík“ Navrátil. Podlehl dlouhodobé vážné nemoci, která se u něj výrazně zhoršila po autonehodě. Lidé ho znali jako autora hitu Jožin z bažin.

 

18. března podlehl rakovině plic kardinál Miloslav Vlk. Se zákeřnou nemocí posledních několik týdnů bojoval v nemocnici, bitvu ale nakonec prohrál. Bylo mu 84 let a na poslední cestu ho v katedrále svatého Víta vyprovodily stovky lidí.

 

 

V březnu se Česko muselo vypořádat také se ztrátou Heleny Štáchové. Loutkoherečka, režisérka a dabérka zemřela po dlouhém boji s těžkou nemocí ve věku 72 let. Na hlas Máničky, Bábinky nebo Lízy Simpsonové ale miliony Čechů nikdy nezapomenou.

 

Při koncertu v Čáslavi zkolabovala na konci března zpěvačka Věra Špinarová. Došlo k zástavě srdce a i přes rychlý převoz do nemocnice umělkyně za dva dny zemřela. Bylo jí 65 let. Proslavila se zejména hitem Jednoho dne se vrátíš, ale také písničkami Bílá Jawa 250 nebo To máme mládež.

 

Jaké osobnosti nás opustily v dalších třech měsících? Dozvíte se na další stránce.

1
2 3 4
epa TN.cz