Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Strach v USA

Tropická bouře Barry zeslábla, hrozí tornáda a přívalové deště

Tropická bouře Barry
Zdroj: Profimedia

Americký prezident Donald Trump kvůli tropické bouři Barry vyhlásil v pátek nouzový stav. Bouře, která zasáhla stát Louisiana, v neděli zeslábla na tropickou depresi. Meteorologové však stále varují před výskytem přívalových dešťů a tornád.

Centrum deprese se v současné době nachází 35 kilometrů severovýchodně od města Shreveport na severozápadě amerického státu Louisiana. Podle Národního centra pro hurikány dosahoval vítr rychlosti 55 kilometrů za hodinu.

 

Meteorologové varovali před výskytem přívalových dešťů a tornád na východě jižně od centra deprese. Zeslabený bouřkový systém by se měl přesunout na sever ke státu Arkansas, informovala agentura AP.

 

Americký prezident Donald Trump už v pátek vyhlásil ve státu Louisiana nouzový stav. Tím umožnil přísun federální pomoci, o kterou žádal lousianský guvernér John Bel Edwards. "Byla to bouře, které mohla dopadnout velmi, velmi odlišně. Jsme vděční, že nenastal nejhorší scénář," řekl podle agentury guvernér.

 

 

I přesto muselo být zavřeno letiště ve městě New Orleans, jeho provoz se podařilo obnovit v neděli. Desítky tisíc lidí zůstalo bez elektřiny.

 

Město si před čtrnácti lety prošlo hrůznou katastrofou, kdy hráze a kanály chránící město nevydržely přívaly vody a prolomily se. Při neštěstí zemřely skoro dva tisíce lidí. Většina města byla naštěstí evakuována ještě před tím, než bouře uhodila.

 

Lidé se báli další bouře:

pan TN.cz