Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Západonilská horečka

Tropický virus zabil v Evropě už 22 lidí! Ohrožuje oblíbené destinace

Zika
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Západonilskou horečkou se v Evropě nakazilo už 401 lidí. Více než 20 pacientů zemřelo - včetně tří v Itálii za poslední dva týdny. Tropičtí komáři, kteří nemoc přenáší, se vyskytli také v Česku. Lékaři ale u nás zatím nezaznamenali žádné nakažené.

Nemoc se rozšířila především na jihu Evropy. Nejvíce případů se objevilo v Srbsku (126 nakažených), Itálii (123) a Řecku (75). Hospitalizováni museli být i lidé v Chorvatsku a dalších dovolenkových destinacích.

 

V Evropské unii už po nakáze západonilskou horečkou zemřelo 22 lidí. Světová zdravotnická organizace upozorňuje, že se nemoc rozšířila už na začátku roku. Nadále panující sucho a vysoké teploty, které střídají jen přeháňky, komárům vyhovují.

 

 

 

Právě komáři nejčastěji bodnutím přenáší virus na člověka. Dosud proti němu neexistuje vakcína, lékaři mohou potlačit pouze příznaky. Onemocnění většinou netrvá déle než týden, zemře přibližně jeden člověk ze 150 nakažených.

 

Až 80 % pacientů ale žádné symptomy nemá, a tak je těžké vůbec poznat, že jste se nakazili. Ve zbývajících případech má západonilská horečka podobné příznaky jako chřipka. Pacient má silné bolesti hlavy a svalů, horečku a nevolnost. Nemoc může vést až k meningitidě či encefalitidě.

 

Nejvíce virus ohrožuje lidi ve věku nad 50 let. Ti, kteří nemají jiné zdravotní potíže a jsou v dobré kondici, se většinou rychle zotaví. Pokud má ale člověk oslabenou imunitu, může být západonilská horečka až smrtelná.

 

 

Virus byl objeven v roce 1937 v Ugandě. Během 20. století se rozšířil nejen po africkém kontinentu, ale také na jiné světadíly. První případ v USA zaznamenali v roce 1999, dnes je horečka rozšířena od Kanady po Venezuelu. V Československu se poprvé objevil v roce 1972.

 

V posledních letech počet nakažených celosvětově narůstá. V letech 2014 až 2017 hlásily za stejné období země Evropské unie, které mají se západonilskou horečkou největší potíže, maximálně 45 případů.

epa TN.cz