Měsíční výhled

Tropy, bouřky, teplý závěr léta! Meteorologové řekli, jak bude v září

Babí léto
Zdroj: tn.cz/Profimedia.cz
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 24. 8. 2019

Příští tři týdny budou teplotně nadprůměrné, uvedli v sobotu meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejlepší počasí očekávají v týdnu následujícím, zároveň ale platí výstraha před bouřkami, které zasáhnou část území už v sobotu. Na celém území republiky se na ně musí připravit v neděli a v pondělí.

Podle dlouhodobého výhledu, který v sobotu zveřejnil ČHMÚ, si milovníci teplého počasí ještě pár hezkých dní užijí.

 

"Období příštích čtyř týdnů jako celek očekáváme teplotně mírně nadprůměrné. První týden předpovědi (26. 8. - 1. 9.) bude teplotně až silně nadprůměrný. Druhý a třetí týden předpovědi (2. 9. - 15. 9.) očekáváme teplotně slabě nadprůměrné, čtvrtý týden předpovědi (16. 9. - 22. 9.) průměrný," napsali meteorologové.

 

V prvním týdnu očekávají průměr nejvyšších denních teplot okolo 28 °C a ručička teploměru bude ještě atakovat tropickou třicítku. Ve druhém a třetím týdnu pak má být průměr nejvyšších denních teplot kolem 22 °C. Konkrétně ve druhém týdnu se teploty nejčastěji mají pohybovat mezi 20 a 25 °C a v tom druhém mezi 19 a 23 °C. V posledním týdnu, pro který výhled počasí platí, se nejčastěji mají denní teploty pohybovat v rozmezí od 18 do 23 °C.

 

"Srážkově by se období příštích čtyř týdnů mělo pohybovat kolem dlouhodobého průměru," dodali meteorologové.

 

 

Tropické teploty a výstraha před bouřkami

Na nejbližší hodiny platí varování před silnými bouřkami. Výstraha, kterou vydal ČHMÚ v pátek, platí v sobotu pro jih republiky, v neděli a v pondělí pak pro celé území.

 

Meteorologové očekávají silné bouřky s přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 mm. V sobotu se ještě budou vyskytovat jen místy a výjimečně, v neděli odpoledne a večer a v pondělí budou ale častější.

 

Teploty budou celý týden nadprůměrné. Už v neděli bude 26 až 30 °C, odpoledne ale hrozí zmíněné bouřky. I přes hrozbu místy i silných bouřek předpovídají meteorologové nejvyšší denní teploty v pondělí v rozmezí od 27 do 31 °C. Bude polojasno až oblačno. Podobné počasí meteorologové předpovídají i v úterý, s výjimkou, že by přeháňky nebo bouřky měly být v průběhu dne vzácnější, než během pondělí.

 

 

Ve středu a ve čtvrtek meteorologové předpovídají maximální teploty v rozmezí od 28 do 32 °C. Ve středu bude polojasno až skoro jasno, během dne ojediněle při zvýšené oblačnosti přijdou přeháňky či bouřky, ve čtvrtek má být polojasno až oblačno, opět ojediněle s přeháňkami a bouřkami.

 

V pátek a o víkendu se mírně ochladí, nejvyšší denní teploty se mají pohybovat mezi 25 a 30 °C, bude oblačno až polojasno, místy  znovu hrozí přeháňky nebo bouřky.

Související témata:
TN.cz