Zastavili práce

Trosky mostu v Janově podivně vržou! Experti se bojí, že se zřítí

Záchanné práce u zříceného mostu v Janově - 3
Zdroj: Profimedia
Most v Janově se zřítil 14. srpna
Téma:

Úřady v Janově odepřely evakuovaným občanům přístup do bytů v okolí zříceného mostu. Trosky, které na jedné straně zůstaly zůstaly, vydávají "podivné vrzání". Hasiči teď prověřují příčinu zvuků, vyloučili, že by šlo o vítr.

Zároveň úřady dočasně pozastavily záchranné a odklízecí práce, dokud hasiči a přivolaní technici neobjeví příčinu vrzání. Zvláštní zvuky má vydávat východní pilíř, ozývaly se především v noci na neděli. Informuje o tom italská agentura ANSA.

 

Pokud se ukáže, že hrozí nebezpečí zřícení zbytku mostu, jsou janovští prokurátoři připraveni "nařídit zničení trosek". Odborníci zatím vyloučili, že by vrzání vydával pilíř ve větru. Podle mluvčího hasičů Lucy Cariho jsou kontroly spíše preventivní.

 

"Zdá se, že zvuky, které most vydává teď, jsou jiné, než ty, které jsme slyšeli v předcházejících dnech," informoval Cari. Lidé, kteří už dostali povolení vyzvednout si věci z paneláků pod mostem nebo v jeho okolí, tak znovu nemohou na místo vstupovat.

 

 

Část dálničního mostu Morandi v Janově se zřítil v úterý 14. srpna krátce před polednem. Podle svědků kolem zuřila silná bouře, z 45metrové výšky spadlo více než 30 osobních a nákladních vozidel. Úřady zatím potvrdily 43 obětí.

 

Příčina tragédie stále není známá. Zodpovědnost za pád mostu má určit vyšetřování. Rozhořčení lidé viní především vládu a provozovatele dálnice, firmu Autostrade per l'Italia. Její představitelé jakoukoli vinu na neštěstí odmítli, vláda však už zahájila řízení s cílem odebrat firmě koncesi.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

epa TN.cz