Volby v Kanadě

Liberál Trudeau vyhrál kanadské volby, přišel ale o parlamentní většinu

Justin Trudeau
Zdroj: Profimedia
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 22.10. 2019 11:19
Téma:

Liberální strana kanadského premiéra Justina Trudeaua vyhrála kandské volby. V parlamentu ale ztratila dosavadní většinu. Aby Trudeau zůstal u moci, bude muset vytvořit koalici s některou z jiných stran.

Kanaďané volili nové složení parlamentu v pondělí. Po skončení sčítání hlasů získala Liberální strana 157 křesel v 338členném parlamentu. Informovala o tom agentura AP.

 

Přestože liberálové ztratili většinu, v minulých volbách získali 177 křesel, považují politologové výsledek za úspěch. Pozicí premiéra Trudeaua těsně před volbami otřásl skandál, když se v médiích objevily jeho fotky, na kterých má začerněnou tvář.

 

Na druhém místě ve volbách skončili konzervativci, kteří mají 121 poslanců. Konzervativní stranu vede "skromný" Andrew Scheer, na něhož je pohlíženo jako na pravý opak a charismatického Trudeaua, píše AP.

 

 

Třetí příčku získal Quebécký blok. Jak název strany napovídá, soustředí se především na problémy této provincie a tradičně netvoří vládní koalici. Trudeau tak zřejmě bude spolupracovat s levicovou Novou demokratickou stranou nebo Zelenými. Volební účast byla 62 procent.

TN.cz