Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Konec válečného stavu

Trump a Kim mohou ukončit válku Korejí. Formálně pořád trvá

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un by se na summitu ve Vietnamu mohli dohodnout na ukončení válečného stavu na Korejském poloostrově. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap.

Válečný stav mezi Severní a Jižní Koreou formálně trvá od války států v letech 1950 až 1953. Dohodu o příměří podepsali představitelé KLDR s velitelem ozbrojených sil OSN, Jihokorejci ale ne. O ukončení války informovala jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na ústavní činitele.

 

"Ta možnost tady je," reagoval mluvčí jihokorejského prezidenta Kim Eui-kyeom na dotaz novináře ohledně agenty summitu ve Vietnamu a zda je na programu i deklarace konce válečného stavu. Píše o tom portál Reuters.

 

Americký prezident Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un budou jednat na summitu v Hanoji ve středu a ve čtvrtek, osm měsíců po jejich historicky prvním setkání. Kim přiletí do Hanoje ale už v pondělí a setká se s vrcholnými představiteli Vietnamu.

 

 

O konci válečného stavu jednaly už loni hlavy obou korejských států. Smlouvu o míru ale nakonec Kim Čong-un a Mu Če-in nepodepsali. Trump s Kimem se na prvním summitu dohodli na denuklearizaci poloostrovu, žádné konkrétní kroky ale nenavrhli.

epa TN.cz