Špatní zahradníci?

Trump a Macron zasadili strom přátelství. Ten hned uschnul

Téma:

Strom, který na znamení vzájemného přátelství vysadili před Bílým domem prezidenti Spojených států a Francie, uschnul. Malý dub dostal Donald Trump od Emmanuela Macrona minulý rok v dubnu. Francouzská média v jeho osudu vidí souvislost se vztahy mezi oběma zeměmi.

Symbol přátelství Spojených států a Francie - v dubnu 2018 Donald Trump a Emmanuel Macron vzali do rukou rýče a společně vysadili na zahradě před Bílým domem dub.

 

Stromek se ale na trávníku před sídlem amerického prezidenta dlouho neohřál. Po pár dnech po něm zbyl jen nažloutlý kus trávníku. Co se s ním stalo, vysvětloval tehdejší francouzský velvyslanec ve Spojených státech.

 

"Je v karanténě, což je povinnost pro všechny živé organismy importované do Spojených států. Posléze bude znovu zasazen," napsal na twitteru velvyslanec Gérard Araud.

 

Stromek původně rostl na bitevním poli ve Francii, na němž během první světové války zemřelo přes 1 800 Američanů. Francouzská média ale tenhle týden přišla s informací, že se strom před Bílý dům nevrátí. Pobyt v karanténě totiž nepřežil.

 

Web deníku Le Monde si neodpustil narážku na vztahy mezi Francouzi a Američany, které provázejí neshody v otázkách ochrany životního prostředí nebo dohody o íránském jaderném programu.

 

 

Není to jediný dar týkající se Spojených států, který v posledních dnech vzbudil rozruch. Donald Trump se minulý týden dostal do nezáviděníhodné situace, když při státní návštěvě Velké Británie nepoznal sošku koně, kterou královně Alžbětě dal při jejich předchozím setkání loni v červenci. Situaci zachránila první dáma, která si prý na exponát vzpomněla.

 

Neomylný nebyl ani Trumpův předchůdce. Barack Obama se ocitl pod palbou kritiky, když tehdejšímu britskému premiérovi Gordonu Brownovi dal sbírku 25 filmů na DVD. Mezi darovanými filmy nechyběl například horor Psycho. Britský deník Daily Mail význam takového dárku přirovnal k páru ponožek.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo, Ema Klementová TN.cz