Preventivní užívání

Trump bere lék na malárii k ochraně před koronavirem. Účinky se neprokázaly

Donald Trump
Zdroj: White House
Americký prezident Donald Trump (archivní foto)
Eva Pavelková
Eva Pavelková
19.5. 2020 8:30
Téma:

Americký prezident Donald Trump přiznal, že preventivně užívá lék určený původně proti malárii a obsahující hydroxychlorochin. Chce se tak chránit proti nákaze koronavirem. Hydroxychlorochin přitom dosud nebyl potvrzen jako účinný proti nemoci Covid-19.

"Beru ho, hydroxychlorochin. Zrovna teď. Začal jsem ho brát před několika týdny, protože si myslím, že je to dobré. Slyšel jsem hodně dobrých příběhů," prohlásil v pondělí Trump podle CNBC. Podle něj užívá antimalarika řada lidí, kteří pracují v první linii boje proti koronaviru.

 

Spolu s hydroxychlorochinem americký prezident bere také azithromycin obsahující zinek. Právě tato kombinace má podle francouzské studie skvělé výsledky u pacientů s Covidem-19. Odborníci z celého světa včetně českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale upozorňují, že zatím není dostatek důkazů.

 

Navíc látka chlorochin, ze které je hydroxychlorochin odvozen, se naopak ukázala jako nebezpečná. Podle expertů je vysoce toxická a u pacientů se může projevit celá řada vedlejších účinků, jako je srdeční arytmie. Podle brazilské studie několik lidí, kteří chlorochin kvůli koronaviru brali, zemřelo.

 

 

Trump se prý na lék sám zeptal svého lékaře, který mu ho zajistil. Doktor Sean Conley, který pracuje v Bílém domě, v pondělí zveřejnil prohlášení, ve kterém potvrzuje, že s prezidentem o užívání látky diskutoval. "Dospěli jsme k závěru, že potenciální přínos převáží relativní riziko," uvedl Conley.

 

Hlava státu také na twitteru znovu pohrozila Světové zdravotnické organizaci (WHO). Už dříve Trump ohlásil, že pozastavuje její financování a přehodnotí členství USA. Konec financování bude podle něj trvalý, pokud organizace do 30 dnů "neprokáže nezávislost na Číně a nezaváže se k výrazným zlepšením".

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o Trumpových výhrůžkách WHO:

TN.cz